| tiopiu a întrebat:

Exista vreo posibilitate legala pentru a dormi in masina in timpul mersului pe o saltea improvizata pe bancheta din spate? E legal sa dormi in autorulota in timpul mersului

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o interdictie sa dormi in masina sau in rulota, asa ca este pe deplin legal.

| tiopiu explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca am dreptul sa dorm si in timpul mersului in rulota/ autorulota? Am auzit ca in strainatate se pedepseste cu inchisoarea dormitul in rulota in mers

| Ioandelasal a răspuns (pentru tiopiu):

Nu stiu cum este in strainatate dar in Romania ai voie.

| Alina_Roxana_1982 a răspuns (pentru tiopiu):

Ce aberații scriu aici conducătorii auto! Ma minunez cum au luat permisul! Este ilegal sa ai un pasager in rulota de cat cu autorulota pentru ca acelea sunt pe deplin omologate cu centura de siguranța celelalte nu au! Te ar face sarma daca ai sta intr o rulota trasa de catre un autovehicul!?

| Bondarel99 a răspuns:

Nu e ilegal, poți și sa locuiești in mașina dacă vrei. Atâta timp cât cineva conduce tu poți dormi.

| Lucian4 a răspuns:

Pasagerii dintr-o masina, rulota au voie sa face ce vor. nu au legatura cu legislatia codului rutier
https://www.youtube.com/watch?v=DiaJN52JcR0 ascultati :p

| Anonima6789777 a răspuns:

Bineinteles ca poti doar daca nu esti tu la volan laughing

| Sanziana88 a răspuns:

Am inchiriat anul trecut o autorulota de aici: https://greencamper.ro/ si nu am avut probleme pe acest subiect. Ideea este ca da, poti sa dormi un autorulota in timpul mersului, dar nu am inteles de ce ar fi ilegal sa dormi si in masina pe locurile din spate?