| claudiamatei205 a întrebat:

Exista vreo specializare medicala in care medicul nu poate fi acuzat de malpraxis?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca doar in medicina legala (autopsii) medicul nu poate fi acuzat de malpraxis, desi si acesta poate raspunde daca greseste.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si @AdrianFederer
Daca te gandesti ca printr-o eroare medicala un pacient in moarte cerebrala (sau nu numai) se declara decedat chiar daca nu e si ajunge pe masa de autopsie, medicul anatomo-patolog poate sa savarseasca malpraxis. Sau medicul de la legala daca incepe sa autopsieze un pacient viu. Nu sunt multe cazuri, dar e posibil.

| AFR81 a răspuns:

Pe medicul legist nu-l acuza nimeni de malpraxis.

| CuriousStuff a răspuns:

Peste tot poate fi acuzat de malpraxis, asta nu inseamna ca a si facut-o.

Daca medicul nu mai lucreaza in clinica si preda doar in universitate sau ajunge cercetator nu mai poate fi acuzat de malpraxis pentru ca nu mai are cum sa faca malpraxis.

Răspuns utilizator avertizat