| justasking1 a întrebat:

In cat timp poate o persoana sa traga la raspundere un doctor pentru malpraxis?
Exista o perioada maxima? Daca nu a dispus de bani, si acum ii are.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Legea nr. 95/2006, prevede urmatoarele aspecte –
Actele de malpraxis în cadrul activităţii medicale de prevenţie, diagnostic şi tratament se prescriu în termen de 3 ani de la producerea prejudiciului, cu excepţia faptelor ce reprezintă infracţiuni.

detalii
https://avocatdobrescu.ro/malpraxisul-medical-in-2020/

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.95/2006, rep. in 2015, citez:
"ART. 688
  Actele de malpraxis în cadrul activităţii medicale de prevenţie, diagnostic şi tratament se prescriu în termen de 3 ani de la producerea prejudiciului, cu excepţia faptelor ce reprezintă infracţiuni."

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca timpul este cel definitoriu, cat dovezile sunt importante! Pentru orice amanunte ia legatura cu un avocat!

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai dovezi solide, clare, irefutabile, oricând

| justasking1 explică (pentru sierra1):

Multumesc mult!

| sierra1 a răspuns (pentru justasking1):

Despre ce e vorba?

| Nirvanaaa a răspuns:

Timp de 3 ani. Dacă au trecut 3 ani de la efectuarea actului medical care a cauzat prejudiciul persoanei reclamante atunci nu se mai poate.

| justasking1 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc frumos tuturor!