| RaduAlexandru a întrebat:

Familia mea detine un apartament in Galati pe care il inchiriem, noi stam in Vaslui. Problema este ca noi am oprit contractul cu cei de la RDS&RCS si acum vrem sa il reinoim dar numai tata poate face asta si el e bolnav si nu poate merge pana acolo. El vrea sa faca o imputernicire sa poata si mama sa faca contract. Valoreaza ceva acea imputernicire?

Mai stiti si alte metode de rezolvare a problemei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, procura speciala este perfect valabila, daca este autentificata la un notar public si scrie in ea ca o imputerniceste pe mama ta sa incheie contract cu firma respectiva si sa semneze contractul in locul lui. Numai bine!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Suna la relatii clienti si propune-le ca tatal tau sa se prezinte pentru incheierea contractului respectiv la un punct de lucru RDS&RCS din Vaslui. Fiind aceeasi firma, nu vad de ce nu ar fi de acord. De fapt din propria experienta pot sa iti spun ca astia sunt foarte rau batuti in cap, ca nu le pasa catusi de putin de client, dar merita incercat, poate ai norocul sa dai peste un om cu scaun la cap.

| alessia5158 a răspuns:

Tatal tau poate face mamei sau, oricarui alt membru major al familiei, o procura speciala incheiata la notar prin care este imputernicita sa faca toate demersurile necesare in vederea semnarii contractelor cu furnizirii de utilitati--- poate d\face chiar si o procura mai extinsa cu tot ceea ce presupune administrarea "cu depline puteri " a acestui apartament ( aceasta, daca tatal tau doreste ca, in numele lui, acest bun imobil sa fie administrat de alta pers. ) Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la RDS la firma si explica-le acolo ca ai nevoie de un agent de-al lor care face contracte pe teren, adica la client, sa vina sa verifice situatia de la voi din familie
sa ne spui cum au decurs evenimentele, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stau in chirie, fara contract de inchiriere. Am facut aici contract cu RDS imediat dupa ce ne-am mutat, pe numele meu, desi la aceiasi adresa a mai fost candva un contract, pe numele proprietarului, care a fost reziliat. Deci nu vad care ar fi problema ca altcineva din familie sa incheie acel contract. A fost necesar dora sa semnez o declaratie ca stau aici si atat.

| biancadavid a răspuns:

Nua ai nevoie de nici o imputernicire, daca ai peste 18 ani poti sa il faci chiar si tu.nici macar domiciliul din buletin nu trebuie sa fie la adresa la care vrei sa ti se monteze aparatura.
Din cate stiu eu abonamentul se poate face si telefonic cu conditia ca acordul sa fie exprimat clar si de 3 ori in ceea ce priveste termenii si conditiile de utilizare.
Poate sa faca si mama ta.
Nu e nevoie nici de contractul de la apartament.