| RolandJr a întrebat:

Am o intrebare. Am 16 ani, eu cu mama vrem sa mergem la Tata in Franta. Imi trebuie imputernicire ca sa ies din tara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie a tatei, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate, indicand ca insotitor major pe mama ta.
Declaratia se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Franta si o trimite prin posta sau curier rapid.

| RolandJr explică (pentru Ioandelasal):

Imi trebuie si Pasaport pe langa toate astea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RolandJr):

N-ai nevoie de pasaport, poti merge cu cartea de identitate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de declaratie de la tatal tau sa poti parasi tara