| Alex780 a întrebat:

Salut,am 18 ani si un tovaras de al meu are 17, in vara vrem sa inchiriem un mic apartament undeva sa stam in vizita in alt oras, putem?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.

| Simpatic a răspuns:

Sa spunem ipotetic ca aveti voie legal sa faceti asta, dar cu ce platiti voi chiria? regula spune ca chiria se plateste in avans pe cateva luni

Dau un simplu exemplu chiria la un apartament in Cluj cu 2 camere (nici la centru nici la periferie) costa sa zicem 1400 de lei / luna, ca sa platesti 1 luna si inca 1 luna ca si garantie e vorba de 2800 de lei doar chiria, la asta mai pui si intretinerea pe o luna, mancarea etc deci pe putin 4000-5000 de lei
Din ce castiguri platesti?

Daca te duci in vizita intr-un oras intelept este sa te cazezi la o pensiune, motel sau hotel nu sa stai in chirie!
Desigur daca vorbim de cazare in regim hotelier precum fac multe persoane in Constanta in vara, atunci putem asimila acest tip de cazare (regim hotelier) cu cea de la hotel ca practic e la fel cu check in/out etc

| Alex780 explică (pentru Simpatic):

Noi mergem in vizita cateva zile, nu o luna,

| Alex780 explică (pentru Simpatic):

Si da, la un hotel mergem. am formulat gresit intrebarea, putem merge in cazul in care e la un hotel?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Chiar si de mergi in vizita doar cateva zile, inchirierea unui apartament prevede o GARANTIE de bani, platita inainte cat si chiria pe zilele cat doresti sa stai acolo.

| Alex780 explică (pentru Violleta2022):

Pai da, plătim. Nu asta e problema, dar se poate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Nu stiu daca se poate, ca nu stiu daca va inchiriaza cineva un apartamnet doar pentru cateva zile, asta trebuei sa va interesati voi la agentiile locale de inchieri.

Stiu ca se poate inchiria pe 6 luni sau 1 an, ori mai multi ani, dar nu pentru cateva zile.
Poate ca exista si asemenea agentii, de aceea trebuie sunat la fiecare agentie in parte si intrebat.

| Alex780 explică (pentru Violleta2022):

Dacă e vorba de un hotel?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

La un hotel, cel care are 18 ani poate inchiria, dar cel care este minor si are 17 ani, nu, deoarece nu este insotit de un parinte sau tutore legal.

| suntserios a răspuns (pentru Alex780):

Bata câmpii Violeta că de obicei.
Ești major poți lua și camera la hotel și apartament prin Airbnb fara nicio garanție fi fără nicio agenție locală de închirieri și alte tâmpenii monumentale scrise de Violeta.

| Simpatic a răspuns (pentru Alex780):

Da,pentru ca unul dintre voi este major

| Violleta2022 a răspuns:

Cine are 18 ani impliniti poate inchiria apartamnetul, fiindca are dreptul, avand varsta legala, doar ca va fi foarte greu deoarece la inchierea unei case sau apartamnet se percepe o garantie platita inainte, pe 1 luna, plus chiria lunara pe 1 luna inainte, deci in ziua cand inchiriati trebuie sa platit banii pe 2 luni inainte.

| Holiday a răspuns:

De ce sa nu se poata? Fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| ItachiUchiha69 a răspuns:

Tovarășul tau e major, se poate.
Sa se prezinte cu buletinul.
Și ar trebui sa se rezolve.
Dar, sa nu uiți un lucru, el fiind major și tu minor, toată răspunderea va fi pe capul tovarășului tău