| duhhhhhhhh a întrebat:

Fiind minora, de ce acte am nevoie pentru a iesi din tara singura? Precizez ca planuiesc sa merg in Austria cu trenul. Am mai fost o data in Anglia impreuna cu o prietena care era si ea tot minora, insa amandoua aveam acte, stiu eu. imputerniciri si toate cele. Cand am ajuns la aeroportul din Londra, unul dintre lucratorii de acolo a cerut sa vorbeasca la telefon cu persoana majora care ma astepta si cu care urma sa ma intalnesc.
Acum, intrebarea mea este de ce acte am nevoie mai exact? Absolut tot, nu excludeti nimic va rog. De asemenea, e musai sa demonstrez ca ma asteapta cineva in tara respectiva?
Cum imi iau biletele de tren, cum as iesi cel mai ieftin?
Chiar as aprecia daca cineva si-ar face timp sa se intereseze pentru mine, pentru ca adevarul este ca nici macar nu stiu de unde sa incep laughing eu personal nu am facut niciodata aceste acte, am lasat oamenii mai "responabili" sa se ocupe de treaba, motiv pentru care sunt asa de confuza in legatura cu tot.
Bineinteles, ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Jessicathiemann a răspuns:

Pentru inceput din cate stiu nu poti calatori daca esti minora si neinsotita de un adult, mai ales cu trenul sau avionul. Exista legi mai noi care nu permit parasirea tarii fara un tutore, deci in concluzie cineva te va verifica si te va trimite inapoi. Asteapta varsta de 18 ani, pup.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie procura intocmita la notariat, semnata de ambii parinti.Precum ca esti incredintata unei persoane majore care te insoteste.Trebuie sa se scrie data iesirii si data revenirii in tara.

| raluk27 a răspuns:

Ai dat funda aiurea. Normal ca poti calatori pana la 18 ani. Ai nevoie de o declarație notariala din partea ambilor parinti cs sunt de acord sa călătoresti in Austria insotita de o persoana majora sau de personalul de bord al companiei aeriene. Nu e procura, ca nu esti colet, sa ai nevoie de imputernicire de transport. In cuprinsul declaratiei trebuie mentionate perioada deplasarii, scopul, datele de identificare ale insotitorului, adresa unde vei locui si mijlocul de transport.

| 0Andrew0 a răspuns:

Vrei sa te duc eu la produs? Sunt de mare ajutorwinking