| mina95 a întrebat:

pot mege in alta tara daca sunt minora?, si daca pot merge de ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| iulia91 a răspuns:

Poti merge, insa numai insotita de macar unul dintre parinti (care sa aiba declaratia autentificata de catre notar, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei), sau de un adult aflat în posesia certificatului personal de cazier judiciar si a declaratiei autentificate, din partea ambilor parinti, din care sa rezulte acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei. Daca vrei sa mergi intr-una din tarile membre UE, ai nevoie doar de carte de identitate si de asigurare medicala/card european de sanatate. Altfel, iti trebuie si pasaport si viza.

| iulia91 a răspuns (pentru iulia91):

Rectific. In cazul in care mergi cu un singur parinte, acesta are nevoie de declaratia CELUILALT parinte happy. Imi cer scuze, am scris in graba.

| mina95 explică (pentru iulia91):

Mersi mult Iulia, am inteles oricum.

5 răspunsuri:
| Snicket a răspuns:

Pasaport

| pisicaalbaFulgutasiBogdan a răspuns:

Nu! Doar cu parintii!

| ionutz2715 a răspuns:

Sigur ca poti merge, dar ai nevoie de procura la notar de la parinti. daca cumva parinti tai au divortat, iar tu ai fost incredintata unuia dintre ei ( ca tutore fiind acesta) cu sentinta judecatoreasca, atunci ai nevoie de procura doar de la parintele respectiv.
eu iti spun cum a trebuit sa fac eu ( parinti fiind divortati ). Mentionez ca celalalt parinte al meu nu are ore de vizita, deci nu am nici o obligatie fata de el care m-ar putea impiedica sa nu trec granita. ar trebui sa te interesezi pentru asta. depinde in ce tara vrei sa mergi, la cele de care ai nevoie de viza nu stiu.winking