| Ghdjdjdj a întrebat:

Fix ieri mergeam pe strada si am vazut o tiganca(avea 14 ani) careia i-am zis: "Hei buna! Eu sunt Cutarescu."
Si am intrat in vorba cu ea. Am luat-o cam din scurt si i-am zis: "daca mi-o s#gi iti dau 300lei." Ea a zis ca da. Am intrebat-o daca mai facuse asa ceva si a zis ca nu. Apoi am plecat fiecare de acolo(am facut-o in spatele unui bloc).
Din pacate am fost cam prost sa-i zic prenumele meu adevarat si azi am primit un mesaj pe Facebook de la un tigan ca sunt terminat, nu stiu ce, etc.
Ce e de facut? Daca ma duc la politie si le zic toata treaba pot sa ma bage la zdup pentru aceasta fapta(eu am 16 ani, ea 14 ani).
E grav ce am facut(din punct de vedere legislativ)?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal fapta ta este infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
Daca diferenta de varsta este sub 3 ani fapta nu se pedepseste penal dar s-ar putea sa ai probleme cu rudele sau prietenii fetei. Daca te mai ameninta sau santajeaza si ai dovezi poti sa faci plangere penala pentru amenintare sau santaj. Asa cum am spus anterior si cum prevede Codul penal nu vei fi pedepsit daca diferenta de varsta dintre tine si fata nu este mai mare de 3 ani.

| Ghdjdjdj explică (pentru Ioandelasal):

Nice.
Dar din curiozitate, deci daca de exemplu cineva de 20 de ani face sex cu altcineva de 17 ani se pune infractiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ghdjdjdj):

Daca sexul este de comun acord nu este infractiunea, este infractiune doar daca un partener are sub 15 ani.

| Ghdjdjdj explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca de exemplu eu am 16 ani si fac sex cu o fata care are 14 ani(ea fiind de acord), dar parintii ei afla si se supara si cheama politia si asa are ce sa-mi faca politia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ghdjdjdj):

Se pare ca nu mi-ai citit atent primul raspuns. In asemenea caz nu vei fi pedepsit penal, deoarece diferenta de varsta este sub 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai de ce sa meri la politie, daca inca nu te-a atins fizic. (Inca)
Insa e nasoala treaba, mai bine nu iesi noaptea singur. ca aia umbla in turma.
Nu te va da la politie, ca si u esti minor, si tinand cont ca e rroma probabil n-o so bage in seama autoritatiile, insa "ala cine ti-a dat mesaj" s-ar putea sa te caute pe strada.