| sabin89 a întrebat:

Franklin Roosevelt a murit în 12 aprilie '45. Dacă ar mai fi trăit, credeţi că s-ar fi opus folosirii armei atomice în acel stadiu avansat al războiului?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu s-ar fi opus.
Cu orice președinte la conducere, trebuia ocupată Japonia.
Războiul pe teritoriul japonez ar fi costat viața a 1 milion de americani.
Era unica soluție.

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

Roosevelt era ezitant, dacă bine am înţeles. Cu o lună înainte de a muri a avut o lungă discuţie - care avea să fie şi ultima pe această chestiune - cu Henry Stimson. S-a discutat atunci şi despre problema controlării după război a acestei forţe. El nu a luat nicio decizie.

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

M-ai întrebat ce cred eu că ar fi făcut el, dacă.
Am răspuns părerea mea. Dacă îl întrebi acum post mortem, nu ar mai fi la fel de ezitant. Am discutat eu cu el pentru tine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce-ar fi fost daca? Este greu de dat un raspuns corect, ambele variante aveau aceeasi probabilitate, respectiv de cate 50%.

| sierra1 a răspuns:

Nu contează, istoria nu se scrie cu "dacă"