| dreeionut a întrebat:

FUNDA am grad de handicap mediu si vreau sa stiu cum e evaluarea si dupa ce criterii se stabileste un grad de handicap.
Curiozitatea a venit cand am dat peste ultimult obstacol, si anume am vrut sa lucrez in domeniul constructii amenajari interioare lucram cu o ruda la care ma bateam cu pumnul in piept ca pot face orice si mia demonstrat ca nu e asa. mi sa mai intamplat ..la un servis auto unde am fost angajat bine inteles ca am renuntat tot din cauza ca nu puteam sa folosesc unele unelte si mi-am dat seama ca nu pot progresa in nici o meserie care se bazeaza pe unelte. am un handicap locomotor la ambele mini mai exact, degetele mari de la ambele maini nu le pot folosi ..nu sau dezvoltat si lipsesc tendoanele, la mana dreapta am lipsa degetul mic, cand apuc ceva folosesc aratatorul si degetul mijlociu si multe lucruri e foarte dificil sa il fac in felul asta sau chiar imposibil. din fericire pentru mine am gasit un loc de munca in domeniu operator casa de amanet unde mam adaptat f bine si imi place foarte mult dar pe de alta parte ma simt nedreptatit. rog pe cineva in cunostita de cauza sa ma lumineze multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Incepand cu Cap. 7, vezi criteriile de incadrare in grad de handicap :http://www.dizabil.eu/......e-handicap

Iti sugerez sa mergi la Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap(daca esti major) din cadrul D.G.A.S.P.C. din judetul tau. In urma evaluarii, poti primi un certificat de handicap(mediu, accentuat, sau grav) ), o indemnizatie lunara de handicap, bilete de calatorie, bilete de tratament balnear si alte facilitati --- vezi Legea nr.448/2006 privind protectia si drepturile persoanelor cu handicap actualizata http://legeaz.net/legea-448-2006/

| dreeionut explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult de tot, daca aveam posibilitatea de a da funde multiple vas fi dat amndurora.

| alessia5158 a răspuns (pentru dreeionut):

Cu placere! Am uitat sa-ti spun ca indemnizatia lunara pentru handicap mediu este de 33 lei, cea pentru accentuat este de 237 lei + legitimatie de transport urban valabil in toate localitatile din Ro.Cei care detin un certificat de handicap grav au dreptul la un insotitor platit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Criteriile de incadrare intr-un grad de handicap sunt prevazute in Normele aprobate prin Ordinul comun al Ministerului Munciii... si Ministerului Sanatatii nr.707/1992/2007, cu md. si compl. ulterioare, in cazul tau la Cap.7.