| Emilian_Emi_1997 a întrebat:

(Funda) Cred ca stiti celebrele masinute Aixam, Microcar etc. Ei bine am auzit si vazut ca viteza lor depaseste 45 km/h. Daca ai permis AM si te prinde politia/radarul cu o viteza mai mare de 50km/h iti face dosar penal? Daca da ar mai fi o solutie de a ma inscrie la o scoala de soferi categoria A1 care permite depasirea vitezei 50km/h dar nu-s daca mai pot conduce o astfel de masinuta cu categoria A1 s'au chiar daca am permis de A1 si ma prinde politia cu o viteza mai mare de 50km/h nu e aceeasi chestie deoarece masinutele astea au pe cartea tehnica viteza maxima de 45km/h.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte grav, vei avea dosar penal pentru circulatia pe drumurile publice fara permis de conducere corespunzator categoriei, citez:
" (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru o anumita categorie trebuie ca autovehiculul sa aiba toate caracteristicile tehnice conform celor specificate in prevederile legale. Daca numai una dintre caracteristici nu este conforma trebuie permis de alta categorie, in care se incadreaza.
Si la categoria A1 este vorba de motociclete nu de masini, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"
Nu cunosc caracteristicile tehnice ale respectivelor marci dar s-ar putea incadra la categoria B1, la aceasta nu este prevazuta viteza, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Emilian_Emi_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Problema este ca sunt 2 3 scoli in Romania care au si categoria B1 iar prin apropierea orasului meu nu se afla o asemenea scoala. Atunci raman la prima intrebare: Ce imi face politia daca depasesc viteza de 50km/h? pot scapa doar cu o amenda s'au e mai grav?

| Emilian_Emi_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru explicati, voi avea grija in zone de radar sa incetinesc viteza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emilian_Emi_1997):

Este foarte grav, vei avea dosar penal pentru circulatia pe drumurile publice fara permis de conducere corespunzator categoriei, citez:
" (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."