Întrebare recomandată | KaPy2 a întrebat:

Salutare tuturor
Daca ma duc pe strada cu scuteru neavand permis si ma prinde politia, imi face dosar penal?
daca da ce dezavantaje am, si cat timp trebuie sa astept sa dau de permis categoria b?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, poate sa-ti faca dosar penal pentru conducere fara permis, pedeapsa este inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
2.Nu vei putea da examene pentru permis, indiferent pentru care categorie, decat dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei sau trecerea unui an de la data condamnarii, daca a fost cu suspendarea executarii.

6 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Se face, este infractiune nu contraventie, dupa 5 ani mai poti pentru B.

| mixxjim a răspuns:

E posibil sa nu-ti mai dea carnet toata viata, stiu pe cineva care-a patit asta - cu masina insa, minor a luat masina parintilor si fara sa aiba permis evident. Nu te juca prosteste cu asa ceva, se poate intampla ceva mult mai rau de atat, mai asteapta putin.

| passarisMB a răspuns:

Daca din 19 ianuarie vei circula cu scuterul fara permis si esti prins ti se va aplica o amenda si un dosar penal.cel mai bine este sa dai examen pentru AM(daca ai peste 16ani) ca-i mai simplu ca la A si mergi fara probleme. Avand dosar penal nu vei putea da examen pentru nici o categorie rutiera

| KaPy2 explică (pentru passarisMB):

Nu ai idee cat costa scoala de AM, am 16 ani jumate happy, daca vreau sa dau de A trebuie sa astept pana la 21 ani dupa cum am inteles happy, multumesc frumos

| passarisMB a răspuns (pentru KaPy2):

Pentru categoria A astepti pana la 24 de ani.inca nu se stie cat costa scoala pentru cat AM deoarece abia pe 19 ianuarie intra in vigoare.dar daca vrei poti da de cat A1 si poti conduce pana la 125cmc pretul fiind aprox 600 ron. pentru cat AM nu cred ca depaseste 350 ron

| KaPy2 explică (pentru passarisMB):

Ok multumesc mult!