| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Daca sunt minor spre exemplu parintii au tot dreptul asupra lucrurilor mele? Fara faze de genul * TREBUIE SA ASCULTI DE PARINTI!*( am 19 ani si stiu cum merge, dar vreau sa stiu in norme legale *, daca ai un inel si ai spre exemplu 17 ani, parintii au dreptul sa il ia in norme legale?

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Chiar daca n-ar avea dreptul sa ti-l ia, atata timp cat traiesti in casa lor iti pot face viata mizerabila daca refuzi sa-l dai lor.

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ce inseamna ca ''il ai''? Daca ti-ai cumparat din oras un inel, cu banii tai de buzunar, acesta nu constituia proprietatea ta; este proprietatea parintilor, vorba vine ca ''ti-l confisca'', de fapt isi pun inelul in alta parte. Pe de alta parte, poti detine legal bunuri, daca le-ai mostenit, de exemplu, sau ti-au fost donate, DAR nu le poti administra, cata vreme esti minor.

| vinoACASAcuMINE explică (pentru minrest):

Too late, am 14 ani si am primit o medalie politica care e a mea, nu a lor.

| minrest a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Medalii si orice diplome sunt ale tale, orice premii in bani sau bunuri de asemenea iti apartin, dar le poti administra cand esti major. Eu nu sustin ca iti pot lua lucrurile! Legea iti protejeaza ori drept si orice proprietate; atat ca maruntisurile pe care le consideri ale tale, de fapt sunt ale parintilor. Ce poate fi aia medalie politica?

| vinoACASAcuMINE explică (pentru minrest):

O medalie fondata de mine care are REGULAMENT CLAR ca e a mea

| G510 a răspuns:

Atâta timp cât ești minor și părinții tăi sunt cei care răspund de tine, au dreptul să îți confiște lucruri.

| Annna04 a răspuns:

Pai depinde de unde ai acel inel/lucru...Nu cred ca au tot dreptul asupra lucrurilor tale, mai ales daca sunt, municite, cumparate de tine.(pentru ca de la 16 ani poti alege sa muncesti).
Daca, sa zicem, acel inel este primit de la cineva(in afara de ei), atunci este discutabil daca ti-l pot lua sau nu.Presupun ca da pentru ca traiesti sub acoperisul lor, pe banii lor, etc.
In orice caz, daca nu vrei sa ti-l ia, sugerez sa-l ascunzi, nici nu-i lasa sa-l vada(daca stii c-o sa ti-l ia)...ca doar n-o sa suni la politie sa le spui ca parintii ti-au furat lucrurile.