| Yousosweet a întrebat:

Funda. Daca un copil e luat in plasament familiar si e crescut de o familie multi ani, cand implineste 18 ani ce se intampla? Spuneti-mi detaliat va rog,adica exact cum se intampla, unde ramane, etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In plasament ramane doar pana la implinirea varstei de 18 ani, dupa aceea este pe cont propriu.
O alta varianta este ca poate fi adoptat de respectiva familie si atunci ramane acolo si in continuare.

3 răspunsuri:
| Music4life a răspuns:

Nu se intampla nimic, familia adoptiva-i ramane familie toata viata.
Parinti nu-s aia care te fac ci cei care te cresc.

| Yousosweet explică (pentru Music4life):

Dar nu este adoptat, e doar in plasament adica e crescut de acea familie fara sa fie pe numele lor ca la adoptie.

| Azµre a răspuns (pentru Yousosweet):

Teoretic până la 18 ani face și o școală apoi după 18 ani li se dau de muncă cel puțin așa trebuie. Și sunt pe cont propriu.