| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! Sall TPU. Vreau sa achizitionez un pistol cu gaz sau cu bile de cauciuc si am 16.Este legal sa port asa ceva asupra mea pentru autoaparare? Vreau raspunsuri doar de la cei care stiu, sau ar fi mai bine un spray?
P.S:Care ar fi mai bun ala cu gaz sau celalat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu il poti achizitiona, conform L.195/2004 trebuie sa ai cel putin 18 ani si sa indeplinesti si alte conditii, pistolul respectiv se incadreaza la arme neletale supuse autorizarii.
Fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"  ART.342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
  (2) Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (3) Sustragerea armelor sau muniţiilor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Portul armelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), fără drept, în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
  (5) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) au ca obiect arme interzise sau muniţii, mecanisme ori dispozitive ale acestora, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
  (6) Nedepunerea armei şi a muniţiei la un armurier autorizat în termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de armă constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
  ART.343.Uzul de armă fără drept
  (2) Uzul de armă neletală din categoria celor supuse autorizării, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 2 ani."

| liviu890 a răspuns:

Iti trebuie permis pentru port arma! Si pe ala stai linistit ca nu o sa il obtii asa de usor! Iti trebuie cred ca peste 24 de ani! La ce iti trebuie o arma ca sa te aperi? Esti milionar in euro? Stai cuminte... Ia un spray si gata! Vrei sa te dai mare la scoala? Ai o problema cu cineva, du-te la politie...