| LanguageMaster a întrebat:

Grenadele fumigene sunt legale pentru civili?
Deoarece, multi suporteri le folosesc pe stadion.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si tu crezi ca este legal sa le foloseasca pe stadion? Au scapat de control. Nu este legal sa detii asa ceva.

| RoIT a răspuns:

Nu, conform legii 4/2008 Capitol 2 aliniat 10 spune ca pe stadion este interzis accesul cu astfel de grenade.

Citez:
"Pentru organizarea si desfasurarea activitatii de asigurare a ordinii si sigurantei spectatorilor in arena sportiva, organizatorul de competitii sau de jocuri sportive are urmatoarele obligatii", se specifica, la alineatul 2 litera b, interzicerea accesului pe stadion cu torte sau fumigene, fara sa fie specificat un anumit gramaj de explozibil: "sa nu permita accesul persoanelor carora le-a fost interzisa intrarea la asemenea genuri de manifestari, al persoanelor care se afla in stare vadita de ebrietate sau se afla, in mod evident, sub influenta substantelor halucinogene, al persoanelor care au asupra lor bauturi alcoolice, arme si munitii de orice fel, faclii, torte, artificii, petarde, materiale explozive, incendiare sau fumigene, dispozitive pentru socuri electrice, substante toxice, halucinogene, iritant lacrimogene ori paralizante, recipiente, corpuri contondente, cutite, pumnale, sisuri ori alte asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere ori lovire, precum si al persoanelor care au asupra lor mijloace de publicitate vizuala de genul celor prevazute la alin. (1) lit. r)".