| BosonHiggs a întrebat:

Handicapaţii psihic grad 2 permanent au dreptul să încheie contracte sau nu
? Mulţumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula generala este ca nu sunt legale si nici valabile (sunt nule absolut) contractele incheiate de persoanele fara discernamant la data incheierii contractului.
Se prezuma ca persoanele interzise judecatoresc nu au discernamant. In restul cazurilor se apreciaza de la caz la caz, lipsa discernamantului sau existenta lui putand fi invocate de persoana interesata dar trebuie si dovedite.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu sunt pusi sub interdictie (judecatoreasca), atunci da.
Dar la un proces se poate invoca starea de handicap, in caz de solicitare al anularii unui act.