| BosonHiggs a întrebat:

TPU știe cineva dacă pot să iau în rate un telefon eu fiind bolnav psihic grad 2 nerevizuibil? Am întrebat și îmi cere decizia de pensionare pe lîngă cupon de pensie. Întrebarea mea este: Dacă le arăt decizia de pensionare psihic grad 2, îmi
aprobă creditul sau nu? Mulţumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de regulamentul de creditare al bancii, fiecare banca are un regulament propriu de creditare. Daca ai spus pentru ce boala esti pensionat si totusi iti solicita actele respective inseamna ca iti pot acorda creditul, altfel te refuzau de la inceput.
Daca nu le-ai spus boala atunci nu se stie, mai ales avand in vedere ca, bolnav psihic fiind, se poate sa n-ai discernamant sau discernamat diminuat si atunci nu poti incheia singur contractul de credit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, pensionarilor nu acordă banca credite.

| Donsavas a răspuns:

Depinde de firma de telefonie, dacă accepta.