| BosonHiggs a întrebat:

Pe certificatul meu de handicap, psihic grad 2 scrie:Nerevizuibil adică este permanent? Întreb pentru că nu prea știu.Mulțumesc

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, unii medici au decis că acest diagnostic va fi atât timp cât trăiești.
Aceasta mi se pare că nu este corect.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, este definitiv cît trăiesti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu îți zic descrierea pe care am găsit-o pe internet, dar, mai așteaptă, poate că îți va răspunde mai detaliat, cineva specializat în domeniul juridic.

"Termenul "nerevizuibil" nu se referă la diagnostic, ci la persoană, la pensionarul în cauză, care nu mai trebuie supus unei noi expertize medicale de constatare a invalidităţii în situaţiile menţionate în art. 79 "

"Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi."

| Nonolita a răspuns:

Corect ce spune @floresdemayo. A luat corect de pe net. Tu, bolnavul, nu trebuie sa mai mergi la comisie.