| TurnOn a întrebat:

Heei TPU! Am auzit ca poti sa-ti iei carnetul de la 16 ani dar pana la 18 ani nu ai voie sa conduci decat masini de sub nu stiu cati cm sau smart. intrebarea este : ce alte masini poti sa conduci si scoala de soferi este la fel si la 16 ani ca la 18? daca se poate detalii puppy dog eyes!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti conduce legal doar:
-mopedul (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW), cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera;
-motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW, cu permis de subcategoria A1;
-autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, cu permis de subcategoria B1.
Pentru toate celelalte categorii trebuie sa ai 18 ani iar pentru unele chiar 21 ani.
Scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei cerute de fiecare categorie dar examenele se dau doar dupa implinirea varstei. Numai bine!

| JohnnyBi a răspuns:

Prietene, dupa cum a zis Ioandelasal, ai voie de la 16 ani daca ai luat permis cat B1, DAR SMARTUL e masina in toata regula. are 805 kg si se conduce DOAR de la 18 ani, cu permis cat B.

| Iulian03 a răspuns:

Nu poti conduce nicio masina la 16 ani, doar la 18.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti conduce nici o masina la 16 ani, decat in America.

| aneliram a răspuns:

Nu,, cursurile practice de conducere se pot incepe cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei de18 ani (pentru categoria B).
la varsta de 16 ani in Romania poti obtine permis pentru subcategoria a 1( motocicleta cu o capacitae care nu pepaseste 125 de cm cubi si o putere care nu depaseste 11 kW), si subcategoria C1 (autovechicul cu trei sau patru roti echipat cu motor mai mare de 45 cm cubi ori cu viteza mai mare de 50 km/h.

| Ella3133 a răspuns:

Da este la fel numai ca trebuie sa nu depasesti la masina nu stiu cati cm patrati sau cilindritate si mai era ceva...mai bine astepti 2 ani si iti iei carnetul normal si gata laughing)

| pikaღ a răspuns:

Hei eu nu am carnetul pentru ca sunt prea mica dar tatal meu este profesionist si mi-a zis ca scoala o poti fac la 17 ani o termini dar permisul va fi eliberat le 18 ani asa ca apucate de invatat.bafta

| shtefy a răspuns:

In america se poate, la noi nu se poate pana la 18 ani s faci scoala.

| Fla_6813 a răspuns:

Cica daca esti la liceu cu profil auto poti sa dai cu un an inainte da asa doar cu 3 luni.
De la 16 ani dai pentru B1 iti iei un scuter de 125 150 cu acte de 50 si nai treaba am multi prieteni care au facut asa

| kenthdxxx a răspuns:

Masina AIXAM se poate conduce fara permis (se conduce de la 16 ani) da-mi funda ca bag cutitu in tine

| Andrei1812 a răspuns:

Deci sa inteleg ca nu pot sa conduc Ford Mustang de 3800cm3, 300cp, nu? Asa ma gândeam si eulaughing