| Blk_Bogdan_1990 a întrebat:

Am inteles ca la 18 ani, dupa ce ai luat carnetul de soferi nu poti conduce masini cu putere de nu situ cati cai si cmc multi, eu tocmai voiam sa imi iau un bmw 335i sport si un unchi mi-a zis ca nu pot merge cu el pana la 22, 23 de ani pentru ca are multi cai. Cine imi poate spune!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform anexei la OUG 195/2002 (Codul rutier), de la 18 ani si cu permis de categoria B, poti conduce, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
Dupa cum observi nu se face referire la puterea motorului ci la numarul de locuri si greutate, asa ca daca nu se depasesc acestea poti conduce orice masina care se incadreaza, indiferent de puterea motorului.

1 răspuns: