| mihay093 a întrebat:

Se poate lua carnetu de soferi la 17 ani? eu am inteles ca se poate dar nai voie sa conduci decat masini mici sa nu depaseasca 380 kg masina,, parca, d'astea cu doua locuri. repet nu stiu sigur si de aceea vrea lamuriri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere se poate lua, de la 16 ani, permis pentru subcategoria B1, respectiv numai pentru autovehicule care sa nu aiba masa proprie mai mare de 550 kg. Eu nu stiu masini care sa se incadreze in aceasta greutate(s-ar putea sa fie) ci numai ATV-uri. Pentru masini cu masa mai mare trebuie categoria B si varsta de 18 ani, poti incepe scoala cu trei luni inainte de implinirea varstei si examenul se da dupa. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti face cursuri pentru condus inainte de 18 ani dar nu ai voie sa dai examenul pentru carnet inainte de 18 ani. Sper ca te-am lamurit. Succes!^^

| yaVanilla a răspuns:

Carnetul il poti face la 17 da poti conduce la 18 orice masină...
eu asa stiu big grin

| misu a răspuns:

Nu se poate. poti da de permis cu 3 luni inainte dar tot la 18 il iei

| caticata a răspuns:

Pai si daca ii mica nu se poate lua carnetul la 17 ani sad trebuie sa mai astepti un anwinking