| Tmaaa6 a întrebat:

Hei. Acum un an am condus o masina fara permis la 17 ani pe un drum forestier, am condus masina prietenului. Dupa ceva timp mi-au zis un politist ca nu o sa ne faca nimic deoarece ei au gresit zicand ca era drum comun. Acum dupa un an ne-au sunat sa mergem maine la politie deoarece cazul nu este inchis. De atunci am si carnet. Voi ce parere aveti, ce o sa se intampla, mi le ia carnetul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un drum nu este comun, ci drum public sau drum care nu este public, conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Daca drumul era public atunci ai obtinut permisul in timp ce erai cercetat penal si permisul iti va fi anulat daca esti condamnat penal, indiferent de condamnare.

| sierra1 a răspuns:

"m condus o masina fara permis la 17 ani pe un drum forestier"

oops, tot drum public e, deci e o problemă p-aici