| zuzuu97 a întrebat:

Hei lume! Doresc sa primesc un raspuns foarte concret sau o rezolvare de la o persoana care stie sigur, la urmatoarea problema.Deci am fost angajata la o firma si am demisionat printr-o cerere de lichidare si apoi m-am angajat intr-un alt loc imediat.Problema este ca eu mi-am facut cererea de lichidare cu data de 24 noiembrie si contractul in celalalt loc il am cu data de 28 si am tot fost mintita se pare ca contractul meu la fostul loc de munca e incheiat si tot asteptam decizia. apoi vazand ca tot nu o primesc am insistat si de fapt ei nu imi facusera nimic si nici nu anuntase-ra revisalul abia in data de 6 decembrie mi-a incetat contractul cand eu deja eram angajata in cealalta parte, adica figuram cu 2 contracte in 2 locuri de munca diferite.Problema mea este ca eu iau o prima de incadrare de la somaj si eu trebuie mereu sa duc acolo actele cand imi schimb locul de munca si tot, trebuie tinuta evidenta. Daca mie mi se va face decizia din nou cu data de 24 noiembrie, data care trebuia dar eu oricum figuram la itm cu 2 locuri de munca..ma afecteaza in vreun fel? si cu somajul ma refer? Nu sunt eu de vina da nu am dovada cand am dus cererea de lichidare, probabil au si aruncat-o in momentul acela la gunoi..Va rog din suflet sa ma ajutati, sa imi dati un raspuns concret cu ce trebuie sa fac si in ce fel ma afecteaza cu ceva daca eu voi duce decizia de incetare a contractului cu data care trebuie adica 24 noiembrie si contractul de la noul loc de munca cu data de 28 noiembrie.Rog seriozitate!

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Ca absolventa si beneficiara al primei de incadrare esti obligata prin lege sa mentii raporturile de munca sau de serviciu pentru o perioada de cel putin 12 luni de la data angajarii --- vezi punctul 84 din link :http://www.anofm.ro/files/intrebari%20frecvente%20%20.pdf

Nu cred ca vei avea probleme in ceea ce priveste primirea primei de incadrare atata timp cat dovedesti ca ai un contract de munca cu data de 28 noiembrie 2016 de la noul angajator si o decizie de incetare a contractului de munca de la vechiul angajator din data de 6 dec. 2016.Nu-ti face probleme cu cele doua locuri de munca concomitente caci legea nu limiteaza numarul de locuri de munca pe care le poate avea o persoana.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza cu nimic privind prima de incadrare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai placa zgariata si sare acul.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu stiu cum ai incetat la fostul loc de munca, altfel iti spuneam mai concret dar incerc sa ma descurc si asa.
Daca ti-ai dat demisia la zi si ei au fost de acord, trebuia sa incetezi in data respectiva, scriai o cerere si ei iti dadeau decizia, trebuia sa stai langa ei pana iti scriau decizia aia, e chestie de 2 minute si o aveai la mana dovada chiar daca ei au gresit revisalul.
Daca ai incetat cu preaviz, mai trebuia sa lucrezi 20 zile, banuiesc ca nu e cazul daca ai plecat amiabil sa-ti desfaca indisciplinar.
Du-te la fostul angajator si cere-i decizia cu data in care ai plecat si-ai depus cererea, in revisal se pot face corectii, sa-ti corecteze cu data de noiembrie.
Si cere si tu dovada depunerii revisalului, decizia semnata si stampilata, daca totul e online acum ai grija sa-ti ceri si sa-ti pastrezi orice contract, act aditional, etc fiindca alte dovezi nu ai, tu nu poti sa-ti verifici revisalul.