| numesiprenume0 a întrebat:

Hei! Scriu aici in legatura cu cateva nelamuriri ale salariului...
1. Daca sunt elev(deci am asigurari sociale, de sanatate...) daca as lucra pe perioada vacantei de vara(cu contract de munca) o sa mai fie nevoie de a plati aceste contributii? Adica sa fiu asigurat din 2 parti? Daca da, cu ce m-ar ajuta?
2. Daca lucrez ca persoana cu grad 1 de handicap, grav sau accentuat, de la ce contributii sunt scutit?
Va rog daca m-ati putea ajuta. Ofer Funda!

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Daca esti cu handicap grad 1, nu ai drept de munca. De fapt, se presupune ca nici nu poti munci daca e grav sau accentuat.

| numesiprenume0 explică (pentru Yuoia):

Te inseli...

| Yuoia a răspuns (pentru numesiprenume0):

Cu ce ma insel? Ca nu poti munci? Atunci, nu ai handicap adevarat ci un certificat cumparat. Iar daca te duci la munca, vei pierde acest beneficiu. Cum se va descoperi inselaciunea, s-ar putea sa ajungi chiar la detentie. Ca vei returna banii incasati, e sigur. Si altr despagubiri.

| BackAgain a răspuns:

Din 2 parti eventual de la CNAS si ceva firma privata de asigurari. La stat, esti asigurat fara plata contributiei daca esti elev/student care NU realizeaza venituri. Odata ce ai contract de munca, realizezi venituri, deci nu te mai incadrezi la aceeasi categorie (intri la categoria cu plata contributiei).