| ancasur44kgtd a întrebat:

Am 17 ani iar parintii mei sunt despărțiți de cand aveam patru ani, insa tata a bagat divorțul de abia acum 3 ani (el sperand ca se va împăca cu ea) ma rog, noi nu am stiut nimic de ea deoarece nu tinea legatura cu noi, iar avocata de abia acum in martie a gasit-o pentru a-mi da pensia alimentara, (de pensia alimentara se ocupa unchiul meu deoarece tata nu voia sa stie nimic de banii aia, el doar a semnat pentru ea la rugamintile mele).
Si aici incepe dilema mea, ea trebuia sa-mi dea din urma aprox 10000 ron (pe cei trei ani de cand era bagat divorțul) iar unchiul meu mi-a spus ca banii aia o sa aiba voie sa-i bage mama cand eu voi împlini 21 de ani, dar intr-o zi matusa mea s-a scapat si mi-a zis ca banii aceia sunt bagati deja pe card, iar eu sunt 100% sigura ca ii pot scoate la 18 ani ca atunci sunt majora sau chiar si acum cu ajutorul tutorelui (tata).
Nu ii vorba ca vreau banii aia, dar nu înteleg de ce ma minte, pana la urma sunt banii mei... voiam sa intreb mai multe persoane pentru a fi sigura.
Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unchiul tau te-a mintit, de banii de pa cardul tau ai voie sa dispui in totalitate de la 18 ani. Si acum poti dispune de ei, dar numai pentru plati de valoare mica.

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Desi se foloseste frecvent expresia "bani bagati pe card", e total incorecta, de fapt banii sunt depusi sau transferati intr-un CONT BANCAR, si nici acolo nu se depun fizic, doar se modifica niste valori. Daca la cont este atasat un card, poti face unele operatiuni cu banii din cont, folosind cardul. In concluzie, daca detii cardul respectiv si stii codul PIN al cardului, poti merge la orice bancomat al bancii unde ai contul sa verifici cati bani ai in cont. Introduci cardul, PIN-ul, apoi alegi optiunea "Verificare sold", sau ceva asemanator. Primesti un bon unde scrie exact cati bani ai in cont. Nu conteaza cati ani ani, daca ai cardul si PIN-ul o poti face fara probleme.

| gabriela2201 a răspuns:

Pai simplu...te minte ca sa se foloseasca de banii tai sau sa ti-i confiste in totalitate. daca sunt atasati de un card el poate scoate de la orice bancomat in ziua cand faci 18 ani si nimeni din banca nu ar sti ca ai fost tu sau el.