| FeelsBadMan a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu anumite informații legate de achiziționare unui telefon de la o firma de telefonie, Orange, Vodafone etc.

Am un prieten care vrea sa își facă abonament și sa achiziționeze un iphone 7, iar după o luna de zile sa nu mai plătească abonamentul, iar eu aș vrea să cumpăr telefonul de la el pe un preț mult mai mic.

ÎNTREBAREA MEA ESTE: dacă el achiziționează un iphone 7 la abonament și nu îl mai plătește, firma te telefonie poate bloca telefonul sa nu îl mai pot folosi?
Știu ca la iPhone se poate bloca telefonul de la distanta pe baza imensului.
Va rog sa nu comentați aiurea dacă nu cunoașteți procedurile.
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"pe baza imensului"

serios? a imensului?

Nu face nimeni nimic telefonului insa prietenul tau va avea probleme pe viitor, va fi batut la cap de firme de recuperari de datorii pana va fi dat in judecata si ii se va face poprire pe conturi sau executare silita. Sa stii ca nu e primul care vrea sa traga t. zepe firmelor de telefonie.

| FeelsBadMan explică:

Ești sigur ca firma de telefonie va bloca telefonul (iphone 7) pe icloud prin imei...sau ceva de genul?