| AleXaNdaaaa a întrebat:

Hei TPU, de doua săptămâni m-am angajat la o pizzerie iar seful a spus ca daca nu vin nemachiata ma da afara, mi-a mai pus condiții de genu pe care le-am acceptat (sa-mi scot piercing urile, sa nu imi fac unghiile etc) si as accepta si faza cu machiajul daca nu as fi atat de insecure si nu m-as simti ca ultimul om fara elsad întrebare mea este daca exista vreo lege care sa spuna ca nu as avea voie cu machiaj in domeniul in care lucrez. Am tot cautat dar nu am gasit. Tin sa menționez ca machiajul meu consta in eyeliner, corector si rimel

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate seful poate face ce vrea el, asa e la noi. Daca pizzeria are un anumit tip de clientela, probabil patronul considera ca nu dai bine la imagine venind machiata.Iti sugerez sa apelezi la un machiaj care sa arate cat mai natural daca nu doresti sub nicio forma sa renunti de tot la el.

Eu consider ca nu isi va da deloc seama daca te dai doar cu putin rimel si un balsam de buze colorat. Daca obisnuiesti sa iti faci eyeliner tip cat eye cu codita foarte lunga, dramatic, de aceea presupun ca s-a luat de machiajul tau.Multe fete se dau asa cu eyeliner desi nu e chiar potrivit pentru machiajul de zi cu zi, ci maidegraba pentru scena/noapte. Esti singura fata de acolo? Daca mai sunt si alte angajate atunci stii ca nu are nimic personal cu tine.

Apoi, incearca sa privesti partea buna a lucrurilor: tenul tau are nevoie de pauze de machiaj, sa respire, nu doar noaptea.Si aceasta regula impusa de patron te ajuta sa ii faci bine sanatatii pielii tale, poate chiar sa iti recapeti increderea in frumusetea ta naturala. happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ca nu vrea decat persoane serioase, fara machiaje vulgare sau stridente, ci cat mai "cuminti" si curate.

Fiecare patron are dreptul sa puna conditii, pe care ca angajat ori le respecti, ori esti libera sa pleci in alta parte.

De ce nu ai fii mai naturala si normala, fara machiaj?
Mai ales ca esti la munca, nu mergi la intalnire ori la discoteca, deci fara machiaj esti chiar mai frumoasa si mai atractiva la un loc de munca unde ai contact direct cu oamenii.
Personal sunt total de acord cu el!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit niciodata vreo lege care sa interzica machiatul in industria alimentara.

| AdioTPU a răspuns:

Foarte bine că a impus aceste condiții! Un loc de muncă e un loc de muncă unde trebuie sa existe anumite condiții nu sa vi îmbrăcată sau machiata ca în club. In plus de asta, o femeie care e sigura pe ea nu are nevoie de machiaj. Tu la serviciu trebuie sa te faci remarcata prin aptitudinile cerute de post nu prin vestimentație sau machiaj.

| Robert2526 a răspuns:

Nu exista o lege prin care sa iti impuna asta, dar fiind angajata de 2 saptamani, esti in perioada de proba, deci poate renunta la tine fara probleme

| Fonk a răspuns:

Vrea sa arati bine, intotdeauna fetele atrag privirile, si vin clienti

| dullcat a răspuns (pentru Fonk):

laughing I-a zis sa vina fara machiaj, nu cu machiaj ca sa atraga priviri.