| NoNameqed a întrebat:

Hei TPU, doresc sa ma mut in Germania, dupa ce termin facultatea, as dori si eu niste sfaturi, vreau sa ma mut singura acolo, am niste neamuri acolo mai exact matusa mea, chiar nu stiu ce sa fac, pe zi ce trece scarba de a sta in Romania se mareste, imi vad parintii, care muncesc zi si noapte, pentru cativa banuti, nu vreau sa fiu si eu asa, stiu ca o sa fie greu la inceput, dar vreau sa va intreb cum o sa ma adaptez? de ce o sa am nevoie sa ma mut acolo, de ce acte, a-si vrea sa-mi spuneti cat mai explicit cum o sa fie cu chiria cat o sa coste aproximativ, daca vreau sa-mi cumpar o masina, sa-mi spuneti de lucrurile de baza, Funda!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Esti doar in clasa a 7-a!
Nimeni nu iti poate spune cu exactitate cum va fi peste 9-10 ani!--- nici in Germania, nici in tara despre care afirmi ca ti-e "scarba" sa traiesti!

| NoNameqed explică (pentru alessia5158):

In primul rand pe acest cont sunt 2 persoane, sunt in clasa 12 -a happy

| RAY a răspuns:

Era bine daca te-ai apuca de deutsch daca doresti am curs sa inveti, hai sa incepem cum o sa te adaptezi nu stiu, lui soramea ea fost greu dar ea trecut cu timpul, da cand te muti acolo te vei înregistra la jobcenter nu-i obligatoriu dar e mai ok asa, chirira depinde unde in mariile orase e mare si 500 de euro pe o mica camaruta de o singura persoana, spre sat gasesti si la 400 dar cu 2, 3 camere, o masina noua costa destul de mult, una deja folosita e iefinta, in rest e plin de straini indieni, talieni etc

| pufulescu a răspuns:

Invata bine limba! Asta e prima si cea mai importanta conditie.
Si sa fii specialista, in orice domeniu, esti degeaba daca nu poti comunica! Pentru inceput nu te agita cu chiria caci unu la mana presupun ca vei sta cateva luni la matusa ta si doi la mana pana ajungi tu aici preturile la chirii se vor modifica. Chirie iti gasesti si ieftina, o camera cu baia si bucataria la comun este la 300 de euro.
De munca este cam orice, deocamdata salariul minim este 1000 de euro pe luna in mana si e bine zic eu pentru primul job desi iti raman doar vreo 200 sa-i pui deoparte daca te strangi cu cheltuielile. Cu actele nu te agita, nu prea conteaza la inceput ca oricum trebuie echivalate si slabe sanse sa gasesti din prima ceva pe domeniul tau... sau ma rog, poate oi fi tu vreo norocoasa :-)! Masinile sunt ieftine, daca vrei ceva doar ca sa te deplasezi gasesti si la 400 de euro dar aici costa mai mult intretinerea decat fierotania in sine!
Asigura-te de sprijinul matusii tale, sa te ajute la inceput cu alergatul dupa un job, indrumari pentru diferite acte si cazare!