| Pushing a întrebat:

Hei TPU la varsta de 19 ani o sa termin liceul si as vrea sa merg in Bucuresti la facultate si as avea nevoie de un loc in care sa stau si m-am gandit la un camin studentesc privat dar nu stiu nici unul in sector 1 unde e si facultatea deci daca ati putea sa imi spuneti si mie niste camine studentesti?

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cauta si tu cu Google, uite astea de exemplu http://arcca.ro/ Cel din Pajurei e langa mine si din exterior pare OK. E in sectorul 1, la 6-8 min. de mers pe jos de statia de metrou Jiului de pe M4. Troleibuzele 65 si 86 sunt vizavi si poti ajunge usor in zona Gara de Nord, P-ta Victoriei, P-ta Romana, etc. Cel mai bine te orientezi dupa ce intri la facultate si stii locul unde vei face majoritatea cursurilor.

| Creierash a răspuns:

Nu e musai sa te orientezi dupa sector. Poti lua metroul/tramvaiul din orice punct al bucurestiului.
Campusul Regie este cel mai popular (ieftin).
UPB si UNIBUC au caminele Leu (ceva mai scumpe parca decat regie, undeva la vreo 120lei/luna).
Mai exista un camin nou Titan.
Eu am locuit la un camin privat West Gate Studios (e foarte scump acolo, dar merita).
In sectorul 1 nu imi vine in minte nicunul acum, dar ti-am zis, iei metroul/RATB si ai ajuns unde ai vrut in maxim 40 de minute.
Succes la bac si la admitere facultate!