| Panteraa a întrebat:

Tot vad la stiri ca azi e nu stiu ce vot pentru Brexit. Care e treaba cu asta ca nu prea inteleg? Ce se intampla daca primesc sau nu voturile? Ce consecinte are? Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parlamentul britanic va vota azi daca e de accord sau nu cu conditiile impuse pentru a iesi din UE. Daca primesc voturile atunci Brexitul probabil va deveni realitate in proportie de 90% in martie.

Daca votul va fi negativ, atunci exista doua optiuni. UK va iesi din UE fara niciun acord economic sau de libera circulatie sau se va aman iesirea efectiva pana se va stabili un nou acord cu UE.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Populatia UK a fost vrajit cu promisiuni frumoase, sa zboare din UE.
Ulterior s-au trezit ca nu au aripi. big grin

| mgtow a răspuns:

Vor so dea jos pe T may pentru ca nu face un acord cu UE inainte de a parasi zona euro

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Nicidecum. In decembrie a fost un vot pentru demiterea acesteia fara succes, iar legea din Anglia nu permite inca un asemnea vot in urmatorul an. Se voteaza altceva, vezi ca am precizat mai sus

| darrio2007 a răspuns:

„Camera Comunelor se va pronunta, marti, pe tema acordului privind Brexit-ul, insa exista semnale clare ca documentul negociat de Guvernul Theresa May va fi respins de parlamentari, punand sub semnul intrebarii modul in care Marea Britanie va iesi din UE, ori chiar daca va mai parasi blocul comunitar. Marea Britanie ar trebui sa iasa din Uniunea Europeana pe 29 martie, dar acest termen este considerat acum foarte improbabil din cauza opozitiei cu care se confrunta Guvernul britanic in Camera Comunelor. Luni, premierul Theresa May a facut un ultim efort frenetic de a convinge parlamentarii sa aprobe acordul Brexit, avertizand ca respingerea intelegerii reprezinta o "tradare a votului poporului britanic" ce ar putea avea "consecinte politice catastrofale". May i-a mai indemnat pe parlamentari sa aprobe acordul Brexit "de dragul natiunii". "

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Populația Angliei a hotărât printr-un referendum ca țara lor să iasă din Uniunea Europeană. Acest act are consecințe mari atât pentru engleji dar și pentru restul lumii, și pentru emigrații români de acolo. Iar pentru tinerii români care vor să continue studiile la facultate acolo de asemenea. Astfel, atât timp cât Anglia face parte din UE, sunt programe de burse și pentru români, deci poți face facultatea acolo plătită de Anglia. Când nu
mai fac parte din UE, asta s-a terminat. De asemenea sunt ceva mai puțin de jumătate din englezi care ar fi dorit să râmână în UE, ei ar dori reluarea referendumului. La nivelul economiei Angliei, sunt în joc afaceri de multe miliarde de dolari, care pică prin Brexit. Acum ieșirea din UE este un proces care implică un vot al Parlamentului Angliei. De decizia lor depinde Brexitul.

| ziftode a răspuns:

E simplu, s-a votat Brexit-ul cu numarul de voturi necesare
DAR, au fost mintiti, chiar pe fata, de catre cei care vor brexit-ul, ca sa il voteze - cea mai crasa minciuna era ca banii dati la UE (250milioane de lire pe saptamana) vor merge la sistemul medical
asa ca acum nu numai ca sunt foarte multi porniti serios impotriva brexit-ului
dar
sunt intre ciocan si nicovala, Scotia a votat sa nu iasa din UK (inainte de brexit) ca sa sa ramana in UE, asa ca acum o sa iasa SIGUR din UK sa reintre in UE
pacea din Irlanda e asigurata de lipsa oricaror frontiere dintre Irlanda si Iranda de nord, lucru care nu va fi acceptabil dupa brexit, si nu pot sa il negocieze
etc. etc. etc.