| All4QuestionS a întrebat:

Hello.
Am o întrebare.
Dacă mama mea îmi trimite un colet din Marea Britanie, mai exact Tara Galilor, un telefon și atât în pachet, ce taxe o sa trebuiască sa plătesc când ajunge coletul în țară?
Contează valoarea telefonului ținând cont ca este doar 1 telefon și este pachet trimis de la o pers fizica la alta?
Și ca ultima întrebare, pachetul o sa ajungă în București, dar la poștă de la adresa mea sau la poșta vamală?
Mulțumesc.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este din afara UE. Deci vei plati TVA si taxa vamala. Va ajunge la Bucuresti la posta specializata si apoi la posta vamala a judetului de care apartii. Se excepteaza produsele care costa sub 45 Euro si sunt de la o persoana fizica la alta.

| All4QuestionS explică (pentru Salontanul):

Deci în cazul meu cu un telefon cu valoarea 1-1200e și colet trimis de pers fizica la alta, trebuie sa plătesc și taxe vamale și tva? Și tva pentru ce valoarea plătesc, trebuie sa o declar undeva sau cum?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Taxa vamala este scrisa in Tariful Vamal Comun. Cauta pe aici: https://bit.ly/3zBeZXy
TVA este 24% (unele produse au 9% dar este vorba despre produse medicale si nu mai stiu ce)