| SkivoRo000 a întrebat:

Help. Mi-am dat demisia pe 23 august, de atunci am intrat in preaviz 20 de zile. Vreau sa stiu ce drepturi am. Ei sunt obligati sa imi dea ceva la mana? Sa pot vedea de cand am intrat in preaviz si pana pe ce data? Este vreo lege in situatia data?
Si daca ei nu vor sa imi faca inventar sunt obligati sa imi dea o foaie ceva unde scrie ca nu mi se face inventarul (in conditiile in care mi l-a facut acum o luna) si sa nu fie probleme dupa aia? Vreau ceva legi, nu ma ajuta nimeni si ma ameninta ca imi taie si din salariu pe nu stiu ce motive ca mi-au gasit etichete gresite si produse nearanjate in conditiile in care mi s-a facut inventarul si nu am avut timp.
Prima oara nu mi se da avertisment? E la prima abatere cu etichetele **
Si mi-au facut adv ca nu aveam marfa expusa la raft, eu neavand marfa ca sa o expun. Multumesc dau funda...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate drepturile le gasesti in Codul muncii, de altfel ai aceleasi drepturi ca si pana acum, pe toata perioada preavizului.
La terminarea perioadei trebuie sa-ti dea actul de lichidare, actele originale depuse la dosar la angajare, adeverinta cu perioada lucrata (daca o soliciti), salariul pe perioada lucrata, indemnizatia de concediu cuvenita pe acest an, daca n-ai efectuat concediul de odihna.
Angajatorul are dreptul si chiar obligatia de a face inventarul de predare a gestiunii, atunci cand un salariat pleaca si altul primeste gestiunea.
Daca te sanctioneaza disciplinar si nu esti de acord (nu esti vinovat sau sanctiunea este prea aspra) poti contesta sanctiunea la instanta de judecata.

| dinaprilie a răspuns:

In sit asta sunteti cam care pe care. legile nu te ajuta in momentul asta pentru ca ii doare in fund de legile pe care le spui tu.ia si tu aminte de lucrurile mai putin "frumoase" de pe acolo si dupa ce termini le poti face reclamatie.

| Ciprian09 a răspuns:

Ai auzit de Codul Muncii? citeste l si o sa vezi ce obligatii si beneficii ai! sigur gasesti o rezolvare a ceea ce te deranjeaza acolo! bafta!

| anonima909 a răspuns:

Mai bine te ai duce la un avocat, doar sa întrebi. Sau la cineva care este în domeniu și știe, ca să te poată ajuta. O zi buna!?

| SkivoRo000 explică (pentru anonima909):

Daca as avea cum sa merg, m as duce. Mersi oricum