| paine1234 a întrebat:

Hey! Care-i faza cu bursa pe clasa a 8-a? Se acorda conform mediei din anul respectiv ca in clasele trecute sau conform mediei de la evaluarea nationala? Si dacă se acorda conform mediei de la evaluarea nationala ce nota trebuie sa am ca sa obtin bursa de merit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg, intrebi pentru cl. a VIII-a sau a IX-a, avand in vedere ca pomenesti de evaluarea nationala?
Conform Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar, aprobate prin Ordinul ME nr.5.379/2022, citez:
"ART. 10
  (1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul dintre cazurile următoare:
a) au obţinut media anuală generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate/an în anul şcolar anterior, cu excepţia elevilor din clasa a IX-a;
b) au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate în anul şcolar anterior, pentru elevii din clasa a IX-a;"
Pentru cl. a VIII-a bursa de merit se acorda conform celor prevazute la lit.a) iar pentru a IX-a la lit.b).