| Radaaa a întrebat:

Hey. Dacă mi-am pierdut certificatul de nastere, trebuie sa ma prezint la primăria unde m-am născut? Si cât durează pana se eliberează altul? Mulțumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent poti obtine un duplicat al certificatului de nastere de la starea civila care l-a eliberat sau de la serviciul public comunitar local de evidenta a persoanelor, daca exista un asemenea serviciu in localitatea ta de domiciliu.
De regula se elibereaza in 2-3 zile, daca n-ai cunostinte. Eu am obtinut un duplicat al certificatului de nastere a fiului in 2 ore, dar cunosteam pe toti functionarii, incepand cu cel de la starea civila si pana la primar.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-l mai bine, ca un asemenea document nu se pierde, cu siguranta este printr-un dulap unde tineti actele casei.

Se poate elibera duplicat, dar este multa bataie de cap, ca trebuie sa anunti pierderea lui la Monitorul oficial, apoi saplatesti pentru pierdrea lui, pentru altul nou, sa depui cerere samd.

| melimili a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce-ti place sa exagerezi! In afara de anuntul de pierdere. Si pentru tine e greu sa completezi o cerere? Care oricum se completeaza si la preschimbare.

| NLS a răspuns:

Am mers la starea civila din cadrul primăriei unde m-am născut, si l-am obținut după 3 ore, fara sa cunosc pe nimeni, insa orașul e mic.
În orașele mari s-ar putea sa te cheme după 2-3 zile.

| vlllaaddd a răspuns:

Imi place poza ta de profil.

| melimili a răspuns:

Nu. Te poti prezenta si la primaria unde locuiesti. Si ceri unul nou.
Dar intereseaza-te, ca trebuie dat anunt de pierdere.
Eu doar l-am preschimbat pe cel vechi. In at judet. Si fara cunostinte, fara pile, fara boceala ca "vaaai imi trebuie", la-am primit in mai putin de o saptamana. Si tine cont, ca trebuia trimis cu posta cel vechi, facut cel nou si timis cel nou inapoi tot cu posta.