| 7171 a întrebat:

Ai voie in perioada asta, starea de alerta sau dupa 15 mai sa iesi si sa stai afara dupa ora 22?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, nu exista nici o interdictie in acest sens.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca ai voie, dar sa nu fii minor, ca ti se cer explicatii de ce nu esti in casa, supravegheat de parinti.

| Holiday a răspuns:

Poti sta non stop afara daca vrei. Doar sa ramai in localitate/zona metropolitana la tine. Poti sta si in alte locuri oricand si oricat, dar cu declaratie si doar cu unul sau mai multe din scopurile prevazute in ea.

| PinkTerror a răspuns:

In momentul de fata, 19 mai, conform ultimei declaratii se mentine starea de urgenta pentru 30 de zile. (15 iunie)

Impreuna cu ordonanta militara din 21 martie care stipuleaza ca pe perioada de urgenta iesitul din locuinta dupa ora 22:00 este interzis putem sa presupunem ca inca este restrictionata circularea dupa ora aia.

Have fun.

| Holiday a răspuns (pentru PinkTerror):

"Impreuna cu ordonanta militara din 21 martie care stipuleaza ca pe perioada de urgenta iesitul din locuinta dupa ora 22:00 este interzis putem sa presupunem ca inca este restrictionata circularea dupa ora aia."

Din 23 (sau 24, nu mai tin minte) martie nu mai exista diferentieri intre circulatia ziua sau noaptea. Sunt aceleasi reguli.