| deeajk109 a întrebat:

am nevoie de ajutor.Sunt clasa a 8 a și aș vrea să știu cum să devin criminalistă, gen îmi doresc foarte mult să intru la criminalistică. Stiu că sunt de abia a 8 a, dar vreau să mă pregatesc.Am să va pun câteva întrebări... sper să fie seriozitate si să nu mă luați la mișto...

1.Ce liceu trebuie să urmez?
2.Ce facultate și în ce oraș?
3.La câte materi se dau examen ca să intri?
4.Cu ce medie se intră?

Sper sa fie un raspuns clar dau fundă, mulțumesc.

5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Deocamdata intra la liceu si in clasa a 12-a, la inceput, daca nu te-ai razgandit, te interesezi unde trebuie sa depui dosarul pentru politie. Dar sa stii ca daca esti la academia de politie nu-i sigur ca ajungi criminalist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
In RO nu exista facultatea de criminalistica. Pentru a deveni expert criminalist trebuie sa urmezi traseul comun absolventilor academiei de politie dupa care (sau in timpul ei) te separi pe modul separat / supraspecializare.

Ca alternativa, iti recomand sa iei in considerare posibilitatea de a studia criminalistica intr-o tara unde exista facultati dedicate, spre exemplu U. K.

https://www.port.ac.uk/......ic-studies

| deeajk109 explică (pentru anonim_4396):

Nu aș vrea să părasesc România.Am auzit ca pot să fac academia în Bucuresti si sa îmi depun dosar să mă repartizeze.

| Irinelp a răspuns:

Ca să devii criminalistă trebuie să te inscrii la scoala de politie, pentru mai multe detalii poți întreba la o secție de politie de la tine din oraș.

| anonima188888 a răspuns:

1. științe sociale liceu teoretic
2.academie din ce stiu
3.istorie si romana
4. nu știu, depinde de an