| Nyxi a întrebat:

astăzi am nevoie să știu următorul lucru : fac 18 ani și vreau să îmi fac buletinul (cum prevede de altfel legea) problema e, îmi trebuie un părinte pentru a-l face din nou sau pot să mă duc singură? Părinții mei lucrează în afară și e foarte costisitor să vină unul dintre ei în toiul anului de lucru (aprilie mai exact). Vreau să știu pentru că în mai anul viitor o să plec în Germania și am nevoie de buletin, și aș vrea să mai știu cât durează până imi dă buletinul nou, mulțămesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, atata timp cat esti minor ai nevoie de un parinte pentru depunerea actelor pentru preschimbarea CI.
Daca nu poate veni parintele atunci te poate insoti o alta persoana dar numai cu procura speciala data de parinti, in care sa fie specificat expres ca este pentru depunerea actelor in vederea obtinerii CI.
P.S. Ma mira ca inca mai vorbesti de "buletin", nu se mai fac de aproape 20 de ani.

| Nyxi explică (pentru Ioandelasal):

Așa am fost obișnuită să spun, am crescut cu bunicii și poate de aceea laughing, poveste lungă.dar mersi de răspuns!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Perioada "medie" este de 10-15 zile LUCRĂTOARE :)

Vezi documentele necesare pentru preschimbarea CI la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Având în vedere că, la momentul depunerii actelor, NU ai ( încă ) 18 anişori, TREBUIE să fi însoţită de un părinte!

În cazul în care părinţii NU se pot deplasa în ţară pentru această "acţiune", atunci pot întocmi o Procură SPECIALĂ pe numele altei persoane - procură în care să se precizeze EXPLICIT că este dată persoanei "X" pentru a te însoţii la SPCLEP în vederea depunerii actelor pentru obţinerea/reînnoirea CI cu ocazia vârstei de 18 ani.
Procura poate fi întocmită la un notar din ţara respectivă sau la Serviciile Diplomatice ale României ( Ambasadă/Consulat )!

De asemenea, poţi depune actele pentru CI cu cel mult 180 de zile ÎNAINTE de a împlinii vârsta de 18 ani!

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

În această situaţie, cred că unul dintre părinţi POATE veni în ţară ( în cele 6 luni ) pentru a te însoţii la depunerea actelor pentru CI :)

Toate cele bune.

| Nyxi explică (pentru bursuc001):

Hmm,de fapt intentionam, ca după ce împlinesc 18 ani să mă duc big grin, mulțămesc de răspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru Nyxi):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| dadine a răspuns:

Dar nu ai buletin de la 14 ani? oricum ai nevoie de asta de la parinti:
declaratia unuia dintre parinti ori a unei terte persoane, din care sa rezulte faptul ca identitatea declarata în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborata cu imaginea preluata ori cu fotografia atasata cererii, apartine solicitantului;
in rest acte pe care le gasesti pe directia pentru evidenta populatiei

| Nyxi explică (pentru dadine):

Normal că am buletin, dar ideea este că nu ai înteles întrebarea happy, am buletin dar trebuie să îl fac din nou la 18 ani.