| catalynx a întrebat:

ce parere aveti despre usl?

Eu personal am o parere foarte proasta din cauza ca ei nu prea mai prezinta incredere dupa cum zice in presa. Si cred ca sunt o alta adunatura de profitori si hoti nu cred in ei. Voi ce parere aveti

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Perfect de acord, e o idee buna sa vina un roman de afara. ar avea mai multa credibilitate decat oamenii politici autohtoni. dar eu vreau sa subliniez altceva. degeaba avem un lider cinstit, binevoitor, inteligent etc ca el trebuie sa opereze in Romania, intr-un cadru politic foarte jegos, mult prea corupt, cu un parlament schiop, cu institutii stangace, legi cretine etc. Dupa parerea mea principala problema a romaniei este coruptia, care a stors tara de oameni buni si de bani de mult prea mult timp. banii si politica sunt strans legate aici... oamenii intra in politica sa faca mai multi bani. rezultatul? avem cei mai bogati oameni politici, intr-o tara foarte foarte saraca. Romania are un PIB de sute de ori mic decat SUA, nu ne comparam cu ei zici? pai Romania produce sute de politicieni mega bogati, mai bogati decat barack obama. cu toate ca Romania e o tara saraca! time out pai clar ceva in neregula. e insuficient sa schimbi un singur om dupa parerea mea. da ma rog, sunt doar pareri big grin

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca toti politicienii si toate partidele sunt o apa si-un pamant, nu sunt mai breji unii decat ceilalti. Mai sunt si oameni corecti, pe la fiecare, dar acestia sunt putini si nu prea ies din rand. Numai bine!

| Arthur a răspuns:

Felicitări Cătăline! Este o concluzie logică şi înţeleaptă.
Sunt doar nişte biete marionete care au în spate mari interese personale.
Au o părere foarte proastă despre cetăţenii României pentru că îşi permit foarte multe şmecherii.
Una dintre ele a fost faza cu donarea salariilor ( cu toate că în mod normal nu aveau ce să primească lipsind de la serviciu ) au făcut pentru prostime mare tam - tam precum că vor dona banii iar cine nu va face acest lucru va fi automat exclus din partid.
În ziua de salar au dat-o la întors că să vezi că au datorii unii şi că nu toţi... bla, bla, bla.
Adică fix pix. Apoi au băgat varianta cu demisia în grup, de plângea toată ţara de disperare. Apoi Ponta s-a pronunţat că nu se amestecă la votul dat pentru urmărirea penală, pe când chiar el a încercat să influenţeze actul de justiţie de fiecare dată când vreun coleg de partid avea probleme cu legea.
Sau când l-a luat gura pe dinainte spunând că PDL - ul a câstigat pentru că au furat mai bine la voturi ( decât PSD-ul adică ).
Despre Antonescu care se visează preşedinte dar care spune că se trezeşte când vrea el iar la parlament se prezintă la fel.
După cum a zis cineva : " Munca n-a ucis pe nimeni, dar Antonescu nu riscă! "
Lipsa liberalilor şi de la votarea Legii Lustraţiei este o palmă pe obrazul acestui partid.

| soby47 a răspuns (pentru Arthur):

Deci nu gandirea pe care o ai acum despre politica nu iti dau mai mult de 16 ani

| justitiarul a răspuns:

Ma repet, pentru ca am mai scris de cateva ori raspunsul asta:toate partidele din Romania sunt formate din hoti, pui de hoti sau taţii hoţilor.
USL-ul cum sa faca exceptie?
Ai vazut tu politician care a saracit odata cu bugetarul roman?
Coana Udrea parca se plagea ca nu-si poate achita ratele la banci cand si-a luat si ea "ca tot romanul"laughing vreo cateva sute de mii de euro din banca.
Dar fiind"doamna Udrea"banca respectiva a avut mila de dumneaei si a pasuit-o cu plata datoriei.Mai ales cand a auzit-o ca nu putea dormi noaptea saracuta! Eu chiar m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru sa strangem ceva banuti pentru ea sad

| Dumnezău a răspuns:

Toate-s vechi, si noua-s toate! Ca ii cheama PSD, PDL, PNL, USL, DA, FSN, CDR, sau PDSR, absolut toti, fara diferenta, au furat, si-au insusit sume imense, ilicite, pe care le-au tergiversate magistral.Nu ai de ce sa te increzi intr-un partid politic, in ziua de azi, fara sa pici de prost, si sa fii literalmente, violat, de masurile pe care le iau unii.USL-ul e o alianta de conjunctura, care parca vad ca se va destrama la 2-3 ani, dupa ce o sa obtina puterea, pentru ca alianta lor are un dusman comun, partidele componente avand doctrine diferite, iar USL-ul, intr-un fel sfideaza logica.Nu si etica sau morala, ca parca iti vine sa crezi ca in politica din Romania nu exista aceste doua lucruri! Or fi si ei profitori, dar spre deosebire de PDL-isti, sunt niste profitori nu chiar atat de retardati, care stiu sa acopere sume si contracte, nu fac afirmatii cretine, in masura in care o fac portocaliii, si nu fura chiar atat de mult, nu iau pentru tot arborele lor genealogic, lasa mai putin la cateva ramuri, si se mai indura si de prostii si credulii aia de-i voteaza.

"Cine-s prostii? Eu sunt unul, dar nu mai stau mult, ma car, ca astia vor sa ne culce ca marele cronicar. Ii zice stat, ei ce stau degeaba. N-am bani de-o bere, ei beau cu halba."Versurile astea rezuma, cam tot ce trebuie rezumat cu privire la un partid politic romanesc. E o situatie ireparabila, canceroasa, o tumoare a societatii pe care noi, ca am fost prosti, am creat-o, prin plecarea capului si idolatrizarea anumitor partide, pentru un pix si/sau o vesta reflectorizanta de propaganda si un pui. Jalnic, si n-ai cum sa razi la asa ceva.Iti vine sa plangi si sa faci ceva, da' impedimentu' e ca n-ai ce sa faci, caracatita s-a intins prea mult. Un tentacul e stanga, unul e dreapta, altul e PDL, cvasi-dreapta, si se infasoara tot mai tare, pana ne omoara pe toti, fie de-a binelea, fie mental...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

"Vor să Ne_culce". Dar cred că te-ai prins și singur. Sper.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma tot gandeam la Grigore Ureche, cand auzeam versul acela, ca nici nu le-am dat importanta celorlalti doi(Neculce si Miron Costin, right?). Nu ma pricep la descoperirea mesajelor/sintagmelor cu schepsis dintr-un cantec, mai ales ca "Genti de bani" e destul de la obiect, si nu lasa loc de interpretari.

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu prea avem de unde alege. Usl, pdl, pnl, mai nou dan diaconescu etc suntem varza. Pe langa faptul ca nu am incredere in niciunu din asta bine pozitionat politic in Romania (pentru simplul fapt ca Romania e o tara foarte corupta, deci daca ala o duce bine, inseamna ca s-a adaptat mediului corupt in care prospera) Asta e tot ce a putut produce Romania in ultimii 20 de ani...pare rau dar asta a tarisoara noastra big grin

| Andrei7520152 a răspuns:

Am uitat sa mentionez, Obama are 4. 5 ceva milioane de dolar in declaratia de avere, primeste bani de pe o carte si are un salar de 400 000 de $ anual. compara'le cu astea
http://www.ziare.com/......au-1127973
intelegi ce zic? noi cu astia votam?

| soby47 a răspuns:

Mda toata lumea vai toti fura, vai toti politicienii fura... dar voi v-ati gandit dc toti fura? PENTRU CA II LASAM NOI CA SI POPOR, cant auzim ca unul din oras la noi ( din PDL ) si-a tras casa nu stiu de unde, toata lumea era : na ce sa faci... pai daca ii lasam noi dc sa nu fure sa profite de noi?

| catalynx explică:

Cineva chiar ar trebui sa faca ceva cu tara asta din toate punctele de vedere. Dar nu se stie cine pentru ca eu personal in nimeni nu cred

| Kenichi a răspuns:

Deci in primul rand fi sigur ca sunt o adunatura de hoti si nu o alta adunatura sunt aceeasi oameni care au fost la putere pana acum USL = PSD intelegi? Recomand tuturor sa se duca la vot si sa il voteze pe unul fara campanie electorala fara nici un fel de siretlicuri sau alte blaturi pentru ca la vot din ce ne zice presa avem de ales dintre rau si rau stim 100% daca ne uitam putin la faptele recente ca nu avem nici un canditat serios cinstit, Eu personal l-as vota pe Domnul Anonim. si prin Domnul Anonim ma refer la cel mentionat mai sus unul fara campanie electorala. un student sau mai stiu eu ce. bafta

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Kenichi):

Nu'i foarte prudent sa votezi pe domnul anonim pe simplul fapt ca e 'necontaminat' politic. daca are ceva calificari, planuri, cunostinte in domeniu, sinceritate atunci merita considerat. oricum, in cazul in care ar castiga (fara campanie electorala?) acel domn nu va ramane sfant mult timp daca e varat in politica, pentru ca sistemul politic roman e extraordinar de corupt sad. oricum facem, e de rau cu baietii astia. trebuie schimbat mai multe in ro

| catalynx explică (pentru Andrei7520152):

Ok rigel sunt de acord cu tine insa noi ca cetateni trebuie sa deschidem bine ochii cand votam. In joc este soarta noastra

O idee ar fi ca un fiu al regelui Mihai sau un fost rege ce locuieste la noi sa candideze. Poate vorbesc prostii insa nu cred ca ei sa isi bata joc de aceasta tara.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru catalynx):

Perfect de acord, e o idee buna sa vina un roman de afara. ar avea mai multa credibilitate decat oamenii politici autohtoni. dar eu vreau sa subliniez altceva. degeaba avem un lider cinstit, binevoitor, inteligent etc ca el trebuie sa opereze in Romania, intr-un cadru politic foarte jegos, mult prea corupt, cu un parlament schiop, cu institutii stangace, legi cretine etc. Dupa parerea mea principala problema a romaniei este coruptia, care a stors tara de oameni buni si de bani de mult prea mult timp. banii si politica sunt strans legate aici... oamenii intra in politica sa faca mai multi bani. rezultatul? avem cei mai bogati oameni politici, intr-o tara foarte foarte saraca. Romania are un PIB de sute de ori mic decat SUA, nu ne comparam cu ei zici? pai Romania produce sute de politicieni mega bogati, mai bogati decat barack obama. cu toate ca Romania e o tara saraca! time out pai clar ceva in neregula. e insuficient sa schimbi un singur om dupa parerea mea. da ma rog, sunt doar pareri big grin

| poissooon a răspuns:

Mai bine s-ar reintroduce monarhismul.Ar fi mai bine cu un rege/o regine decat cu hotii de acum.