| anonim_4396 a întrebat:

imi raspundeti si mie la o intrebare cei care stiu.i cam **impletita**daca sunt gravida si inca nu am 1 an la locul actual dar fac anul de munca inainte de nastere imi da maternitate. EXEMPLU lucrez din 1 august si pe 1iulie fac 1 an in campul munci la locul actual si nasc in septembrie.ce parere aveti pro si contra. funda happy

Răspuns Câştigător
| Anticarul a răspuns:

Depinde de bunatatea angajatorului.
Din punct de vedere legal, nu te incadrezi la prenatal, dar ai putea beneficia, daca patronul este o persoana intelegatoare.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns (pentru Anticarul):

Si prenatalul este cu 2 luni inaintea nasteri?

| Anticarul a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

In acte, da

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anticarul):

Nu este adevarat deloc, acest concediu nu este platit de angajator ci de CNAS.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa primesti concediul prenatal la data cand indeplinesti conditia de a avea 12 luni de cotizare inainte de acordarea concediului. De altfel OUG 158/2005, cu md. ulterioare, mai prevede si alte situatii asimilate stagiului de cotizare si tu te-ai putea incadra la una dintre acestea. Citeste art.8, alin.3 din acest act normativ.