| anonim_4396 a întrebat:

Peste tot pe la radio aud numai de proteste, guvern, politica, etc.
Pana la urma care e faza?
Eu sunt mai in urma cu stirile, deci ma puteti lamuri si pe mine?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici:
https://www.realitatea.net/......28235.html

| Superior a răspuns (pentru darrio2007):

Mie mi se pare destul de frumos ce fac ei. Nu stiu nici eu prea bine,dar gratierea e ceva de genul sa-i elibereze pe puscariasi,nu? Eu zic ca merita a doua sansa, poate s-au invatat minte. Vad multi oameni care plang ca sunt eliberati, dar daca ei ar fi fost in locul lor nu ar fi vrut sa primeasca aceasta sansa? Eh, asa e omul, rau.

| OnePiece a răspuns (pentru Superior):

Aia nu vor invata minte, parca sunt nascuti sa fure. A zis unul la un moment dat ca puscaria ar trebui fie recunoscuta drept vechime in munca. Oricum, tot pe ei i-am votat si acum ne plangem.

| johnnny123 a răspuns (pentru Superior):

Serios? Tu ești pe bune? Ai citit ceva din ce a scris mai sus suntserios?

Aici nu este vorba despre oferirea unei a doua sanse unor puscariasi care au furat trei gaini.

Este vorba despre faptul că aceste ordonanțe spun urmatorul lucru: Cei de la putere pot fura oricât, fără să se mai teama de vreo consecință legală. Pot fura orice, oricât, din munca oricui (inclusiv a părinților tăi) fără a mai exista nici o metodă de a-i opri.

Tot ți se pare "destul de frumos"?

| darrio2007 a răspuns (pentru Superior):

Pentru majoritatea puscariasilor penitenciarul este casa lor. Masa si cazare gratuite. Ei nu se lupta ca noi sa traiasca de pe o zi pe alta. Ca sa se intoarca tot acolo ce crezi ca ar face? Ceea ce stiu ei mai bine, adica infractiuni de orice natura. Si unde le pot face? Printre noi astia care suntem, sa zic asa oameni cinstiti si normali.Ori, nu suntem satui de cati infractori umbla pe strazi? Mai aveam nevoie de altii? Plus ca legea asta ii scapa pe unii din alesii nostri de puscarie. Deci, liber la infractiuni.

| Dandanache a răspuns (pentru Superior):

Nu ar fi mai potrivit sa afli mai bine ce se intampla, ca sa poti sa intelegi cat de rau e ce se intampla?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Iti doresc sa dai peste un gratiat din asta... sa se uite in ochii tai si sa iti zica "Fraiere eu am furat bani cat nu castigi tu o viata si acum stau binemersi liber si ii chletui si tu muncesti ca sclavul"

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Si sa-l usureze si de telefon si bani.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Psd, partidul care e la guvernare acum, vrea sa modifice diverse puncte din codul penal.

printre care sa permita in unele limite abuzul in serviciul si sa ofere gratieri si amnistii pentru anumite infractiuni sub pretextul ca inchisorile din Romania sunt supraaglomerate.

Populatia si institutiile cu expertiza in ceea ce priveste codul penal nu sunt de accord cu aceste modificari si mai ales cu modul in care ele incearca sa fie adoptate.

Cu toate acestea asta noapte guvernul a aprobat modificare codului penal prin care abuzul in serviciul nu mai este incriminat... lucru care va scapa multi politicieni de urmarire penala si le va da dreptul legal sa faca o groaza de magareli. Unul dintre cei care vor avea de castigat de pe urma acestei modificari este chiar presedintele PSD Liviu Dragnea care are probleme cu justita fix in domeniul asta al abuzului in seviciu si care ar fi ajuns la inchisoare daca era gasit vinovat.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Dupa cum am mai spus, nu stiu nici eu prea bine care e faza, stiam doar ca gratierea inseamna scoaterea puscariasilor (gen unul sparge un magazin si fura de acolo), nu la politicienii care fura banii oamenilor straight face

| relian a răspuns (pentru Superior):

Si ala care sparge un magazin si fura trebuie sa iasa afara sau cum? Acum daca stau bine si ma gandesc nu ar fi rau sa-i scoata afara, eu nici nu i-as baga la puscarie pe cei care fura o gaina, sparg magazine, i-as pune la munca in folosu comunitati.Sau daca tot am puscarii i-as baga la munca,dar munca din aia grea,la spar pietre,sa nu se mai foloseasca masini ca trebuie motorina curent electric etc, deci ai spart, ai furat pus la munca, muncesti sa recuperez paguba, plus cazarea si mincarea ta la puscarie, ca nu-s eu idiot sa te tin de mincare si cazare in puscarie. Puscaria de aia e puscarie nu e sa te duci tu acolo ca la stadiune.Sa nici nu vezi sau auzi un radio macar, de ce sa cumpare statu radio sau tv pentru puscariasi? Adica sa cheltui bani cu tine cand tu esti un om rau? Nu frate a doua sansa o sa o ai dupa ce iesi, poate daca te muncesc la greu o sa te inveti minte si pe viitor n-o sa mai ajungi acolo, asta inseamna a doua sansa.Nu s-a invatat nimni cu vorba buna asta asa ca idee. Pina si pe copii aia mici tot asa cu bataita cu stiu si eu cearta se educa, asa ca nu te astepta tu ca un infractor ii spui vezi ba ca iti dau drumu sa nu mai faci laughing aia nu-i lege.Eu asa as face, exact asa cum au facut americanii pe vremuri.Noi astazi nu suntem la nivelul americanilor, sau a germaniei frantei, noi suntem la nivelul cand in Franta ghilotina infractorii, in timpul cand in america puscariasii faceau drumuri spargeau roca cu tarnacopu si ciocanu, munceau de nu stiau de ei si altadata nu le mai trebuie asa ceva.Asta trebuie facut.Te duci la puscarie, esti pus la munca.Munca nu e? Pai te duc in orase la facu curatenie pe stada, la dat zapada iarna, la sapat canalizari, la cate si mai cite.Muncesti pentru ca esti un infractor si trebuiesti educat. Apoi seara ajungi in celula in patu tau pe care scuze trebuie sa te taxez, adica nu te tine nimeni de cazare si masa.Cu alte cuvinte ai muncit azi de 20 de lei sa zic, scadeam cazarea si masa cit o veni 8 lei sa luam, deci azi ai cistigat 12 lei laughing cita pedeapsa ai? Pt ca transform pedeapsa in bani, deci ai de dat 100 de lei sa zicem baga deja ai doar 12 lei laughing si sa vezi dupa cum se golesc puscariile, n-o sa mai vrea nimeni sa ajunga acolo. Apoi astora de la guvrnare le iei tot ce au, de la el pana la a 9a spita de la roata din familie verificati cum au ce au si consfiscat tot.Deci asa se da o a doua sansa nu sa il scoti afara.A doua sansa ti se da ca faci puscarie si nu esti ghilotinat laughing sa vezi dupa ce frumoasa o sa ti se para viata laughing

| St1xWtfcs a răspuns:

Politicienii vor sa dea legea gratierii pentru eliberarea sau scurtarea pedepsei celor din puscarii. in special pentru a i elibera pe politicienii bagati la puscarie