| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Cum pot afla daca o poza de pe net are drepturi de autor? Va rog veniti raspunsuri concrete nu cu filozofii! Am descarcat niste poze de pe net si as vrea sa le postez pe un site, de exemplu WIKIPEDIA(site-uri de acest gen), nicidecum Facebook sau Twitter. Am mare nevoie de ajutor! Funda?!

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pai ca sa stii daca ai dreptul sa copiezi poza trebuie sa stii cine e autorul, in ce an a murit (daca e cazul), sub ce licenta a eliberat poza, etc.

| loramako a răspuns:

De exempu caută pe Google imagini și vei vedea că jos scrie,, Imaginile pot fi protejate de dreptul de autor". Fundiță?

| BlueRandom a răspuns:

Pozele cu drept de autor au intr-un colt siteul caruia apartine poza... Sau scrie mare pe mijloc ca la cancan sau altele. daca nu gasesti un site inseamna ca o poti copia in liniste. eu am luat o poza care avea site-ul in poza si am luat amenda 50 RON. pe bune. de atunci stiu ce trebuie sa fac! Sper ca te-am ajutat. Funda?