| Keith a întrebat:

Hi TPU! Am nevoie de ajutor. Vreau sa stiu ce ar putea pati o persoana daca are ultraj contra bunelor moravuri tinand cont ca i-a expirat cazierul si anii de suspendare care ii avea din urma.L-au retinut pentru 24 de ore dupa care i s-a mai dat acum inca 29 de zile dupa ce a fost audiat.Intreabarea mea este urmatoarea:Risca sa fie condamnat? S-a batut cu niste barbati,nu a fost singur, a mai fost cu inca 2. Tin sa precizez ca nu a fost ridicat pe loc de la locul faptei ci dupa 3 saptamani maxim.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi condamnat la inchisoare, conform Codului penal, citez:
"ART.321. Fapta persoanei care, în public, săvârşeşte acte sau gesturi, proferează cuvinte ori expresii, sau se dedă la orice alte manifestări prin care se aduce atingere bunelor moravuri sau se produce scandal public ori se tulbură, în alt mod, liniştea şi ordinea publică, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Dacă prin fapta prevăzută la alin. 1 s-au tulburat grav liniştea şi ordinea publică, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."
N-are importanta cand a fost ridicat, important este daca a savarsit fapta si daca ea poate fi dovedita.

| Keith explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc din suflet pentru raspunsul si timpul acordat intrebarii mele.

1 răspuns: