| usertpu414 a întrebat:

Okay, deci. Ieri am iesit cu niste prieteni si cred ca aveam doar 10 minute de cand ajusesem si a venit politia. Ei erau acolo de ceva timp si sunt sigura ca au facut galagie. A venit politia, ne-au luat datele si l-am intrebat pe unul din ei ce se va intampla si el a spus ca vom primi amenda de la nu stiu cat la nu stiu cat. In acelasi timp, un prieten vorbea cu celalat si intreba daca putem scapa cu un avertisment si a spus ca da. Ne-au trecut datele intr-o agenda (deranjarea linistii publice, evident) si a spus sa le zicem o locatie in care sa mergem. Am spus una ceva mai departe de acolo si au spus "Perfeeeeect" si au inceput sa rada (presupun ca nu mai era in raza lor) si ne-au salutat si am plecat. Tin sa mentionez ca sunt minora.
Intrebarea mea este: Daca mi-au luat datele, ce se va intampla acum? Nimeni nu a semnat nimic, totul a fost trecut intr-o agenda, nimic oficial. Voi primi vreo hartie acasa sau ceva de genul asta? Nu as vrea sa afle ai mei+ca eu abia venisem dar evident, eram cu ei deci nu aveam scapare.
Multumesc happy

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu avem cum sti exact ce o sa faca politistii.
Cred ca, daca o sa vrea sa raporteze o anumita activitate, atunci vor raporta ca v-au sanctionat cu avertisment si avertismentul este o sanctiune contraventionala si in cazul acestuia nu este nevoie sa intocmeasca un proces verbal de contraventie.
Spui ca esti minor dar nu spui varsta. Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.11.(1) Caracterul contravenţional al faptei este înlăturat în cazul  legitimei apărări, stării de necesitate, constrângerii fizice sau morale, cazului fortuit, iresponsabilităţii, beţiei involuntare complete, erorii de fapt, precum şi infirmităţii, dacă are legătura cu fapta săvârşită.
(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional.
  (3) Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani  minimul şi maximul amenzii stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
(4) Minorul care nu a împlinit vârsta de 16 ani nu poate fi sancţionat cu prestarea unei activităţi în folosul comunităţii."