| oprescudorin11 a întrebat:

Imi permt sa pun o intrebare, cel putin impertinenta, poate cam retorica, nu stiu eu.De ce o tara ca Romania, atata de bogata, nu e prima sau printre primele din lume ca nivel de trai? Cu oameni de arta de neanchipuit! Nu mai dau nume caci le stiti! Bogata e Romania in toate sensurle!
Ca sa dau exemple, Anglia, o tara vizitata, scanata de mine mi s-a parut o tara de mediocri daca nu de cretini, Germania la fel,, america ce sa mai zic?

Răspuns Câştigător
| pefelie a răspuns:

Pentru ca in Romania cei ce ajung la conducere (nu mai stam sa dezbatem pentru ca stim toti ca isi trag dupa ei tot neamul) se gandesc strict la binele lor si al familiei lor dar in general binele lor si pentru ca noi ca romani nu stim sa ne impunem cerintele si sa oferim in acelasi timp.

Aceasta este parerea mea, am fost si eu plecat prin `strainatatzuri` si da. am observat si eu ca celelalte natiuni au persoane cu un nivel de gandire sau nu stiu cum sa zic. mai slab dar diferenta este ca ei stiu sa-si impuna punctul de vedere si sa-si vada de treaba lor. (bine-nteles ca si la ei fiecare trage pe turta lui dar nu ca la noi, la ei daca o duc ei si familia de gradul 1 bine, restul trebuie sa se descurce singuri).

Sper sa te fi ajutat happy

35 răspunsuri:
| anad a răspuns:

" Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita de romani"! Uita-te in jurul tau si vezi daca mai ai unde sa -ti castigi painea; vezi ce a mai ramas din bogatii, informeaza-te despre ispravile unora in strainatate si vei ajunge si tu la aceeasi concluzie.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Ai dreptate laughing. Bani exista in Romania. Si foarte multi. Problema e ca nu sunt imprastiati uniform, in buzunarele tuturor sau cel putin majoritatii, ci ei se afla in conturile politicienilor sau afaceristilor dubiosi.
Si oamenilor puternici le convine situatia, asa ca noi ne plangem doar pe diferite site-uri.

O zi buna!

| oprescudorin11 explică (pentru MasterOfDisaster):

Valabil si in america si china si russia.Nu stiu daca e normal, dar asa este.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru oprescudorin11):

A fost, este si va fi valabil in orice tara. Mereu va exista distincite intre oameni, si niciodata nu va fi egalitate din toate punctele de vedere, asta e imposibil. Si animalele au o ierarhie (cele care sunt grupare in turme, haite, etc.), banuiesc ca e ceva natural.

| oprescudorin11 explică:

Eu, nu!

| oprescudorin11 explică:

Cred ca gresesti in privinta 'puterii'

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Puterea adevarata e durabilitatea! Aia suntem noi!

| Wehrmacht a răspuns:

Uite parerea mea:

O tara este un teritoriu, o bucata de pamant de pe aceasta planeta.Problema nu este tara.Problema sunt oamenii.Ne-am ales niste oameni care sa ne conduca, si aici este problema. Oamenii astia fac ce vor ei cu aceasta tara.
Romania este plina de tigani si alti cretini care se cred mari smecheri, bat pe cine vor ei, injura pe cine vor ei...etc.Politia nu le face nimic.Am vazut deja o gramada de cazuri(video) in care tiganii ii amenintau cu arme close-combat pe politistii care aveau arme de foc la ei.Sti cine se retragea? Politia.Pentru ca aici chiar daca esti politist si trebuie sa ii aperi pe cetatenii care au probleme nu te poti apara nici pe tine pentru ca risti inchisoare.

Cum adica "America ce sa mai zic?".Eu asi prefera o tara ca America.Nu o poti compara cu Romania.Acolo esti mai liber decat in Romania.

Nu vreau nici un comentariu in care sa scrieri de "micul Paris" sau alte tampenii de genul asta.Nu imi pasa de cum a fost vazuta Romania in trecut si nici nu conteaza pentru ca acum sunt in 2013 si lucrurile s-au schimbat.

| oprescudorin11 explică (pentru Wehrmacht):

Adevarat! Mai putin timp inainte, america a considerat Franta ca pe o 'curva politica'. Si asa s-a si comportat (vis - a-vis de ei). Nu e treaba noastra oricum.
Eu stiu america si, daca -ti dau detalii punctuale, nu cred ca ti-ar place!
As concluza ca vreau o Romanie asa cum ne dorim si nu modele 'matracuce ' nici din vest, nici din est.

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Cred sincer ca nu vedeti global situatia.Ce ati face daca ati presedinte al Romaniei? Aveti tot, chiar si un loc in istorie.Autostrazile sunt si ele o forma de ocupatie. Ca si femeile, o forma de desfiintare a unei natiuni.Comunicare-desfiintare a identitatii. Think aboat! Poate gresesc dar ma gandeam si eu!

| Pitzipoanca a răspuns:

As vrea sa incep cu urmatoarea remarca: esti semidoct si cunosti prea putin exprimarea corecta si coerenta in limba romana.
Acele tari au, macar in spate, daca nu si acum, o industrie foarte puternica.
Pe langa industrie, au planuri de dezvoltare coerente. Au politici de viitor. Cetatenii lor cunosc sensul termenului "constiinta civica". Poate tinerii lor, marea masa, nu sunt genii, dar asta e rezultanta directa a faptului ca o duc atat de bine.
Romania nu a fost si nu va fi niciodata printre primele tari in lume. Nu a fost nici inainte de comunisti. Si imi place sa cred ca stii ce a insemnat monarhia pentru Romania.
Avem oameni urati, rai si prosti, care poftesc la cei 2 lei in plus pe care-i are vecinul. Politicienii romani sunt o cohorta de fosti securisti/comunisti sau urmasii directi ai acestora.
Romania nu e o tara bogata. Absolut deloc. Nu merge "daca am face...". Pentru ca nu facem.
Ce face o tara? Granitele ei, solul regiunii respective? Sau nu cumva e spatiul + OAMENII?
Oamenii de arta de care spui tu au fost prea putini. Geniali, dar putini. Am avut si cercetatori geniali. Despre ei nu spui nimic?
Oricum, am vrut doar sa iti arat ce vad eu. Ma repet, dar te rog, nu ai suficiente resurse pentru filosofat.

| oprescudorin11 explică (pentru Pitzipoanca):

Avand in vedere ca nu cunosti ce inseamna 'semidoct', in rest poti avea dreptate.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oprescudorin11):

Explicati-mi dumneavoastra, folosindu-va de minunata dvs. limba de lemn. Mor de curiozitate ce inseamna "semidoct".

| oprescudorin11 explică (pentru Pitzipoanca):

Tare mi-e teama ca esti insasi definitia cuvantului mai sus amintit.Asa ca uita-te in oglinda si iti vei formula si definitia indragitului tau termen.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nici vorba, dar fie cum spuneti dvs.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,
Chiar mai crezi in propaganda aia ramasa din vremea comunista, cu "Romania e o tara bogata, frumoasa, are munti inalti si campii manoase"? Fii serios, te rog!
Oameni de arta? Da, ii avem, noroc cu ultimele doua secole, ca am mai avut niste oameni de valoare, de care ne agatam acum, pentru ca avem aproape 0 valori contemporane.
La fel cum ne agatam si de marile victorii ale lui Stefan, Mihai si Mircea, de parca asta ne poate asigura mesele zilnice.

Romania e un tinut locuit de batrani, copii care inca sunt la scoala, si tineri care inca nu au avut ocazia sa plece.
E o turma de oi ciumate, pe care o conducere tot incearca sa o suceasca, poate-poate mai curge un pic din suferinta noastra.
Romania e o tara cu munti barbieriti de paduri, cu orase miniere fantoma (da, bogatiile muntilor nostri unde erau), cu terenuri arabile pline cu nitriti si alte ramasite nocive pe care agricultura intensiva din timpul comunismului ni le-a lasat mostenire, cu aste sarace promovate doar prin clipuri cu frunzulite verzi misto, si cu frumuseti naturale pline de plastic, miros de gratare, si triluri manelistice.

Asta e Romania.
Ne complacem in idealismul asta ca "ce-ar fi daca am face", dar cand e vorba de facut ceva, toti au de privit la OTV.

| MrAnderson a răspuns (pentru MrAnderson):

Sate*
Sa nu cumva sa ma traga vreun intelectual de urechi.

| oprescudorin11 explică (pentru MrAnderson):

M-am uitat de cateva ori la OTV, chiar imi placea ca pe o varianta. Oricum nu ma poate reprezenta."Comunismul " romanesc nu prea cred ca este, in ultima parte ceva de import sovietic. Desi il consider condamnabil, apreciez ca a fost conjunctural, ceva de apreciat in ultima perioada. In privinta manelismului si adoptarea tembelismului vestic?, ce sa mai zic? cadem dintr-o capcana in alta (noi ca romani).
Dar nadejdea mea este ca, daca am rezistat ca natie peste 2 milenii, vom rezista si la tembelismele actuale.

| Weider a răspuns:

Vezi scandalul politic? Vezi industrie in Romania? Locuri de munca sunt? Tarile alea care sunt puternice, gen: Anglia, Italia, Austria, Germania etc. sunt tari care au industrie.

| oprescudorin11 explică (pentru Weider):

Hai ca ma superi!
Anglia si ailalti amarati sunt morti de foame!
Cu toate coloniile lor! Nu ti se pare suspect ca au tabarat pe noi? Crezi ca au un 'sistem ' viabil? Nu cumva sunt propriile lor victime?

| Weider a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu poti sa stii, in orice tara un om moare de fame.

| oprescudorin11 explică (pentru Weider):

Cred ca gresesti.Intrucatva. Acele tari de care vorbesti sunt acum in colaps. Pe care l-au anticipat desigur, decenii in urma.Eu zic ca sunt slabe, nu ca nu ar avea tehnologie.Nu mai au ce face cu ea.Nu zic mai mult!

| oprescudorin11 explică (pentru Weider):

Au industrie pentru ca sunt cumpatati, chibzuiti.Ei " Anglia, Italia, Austria, Germania etc.,"pe vremea cand noi mancam branza si miel si eram multumiti, au cucerit lumi noi.De acolo au deocamdata, TOT.

| ChocolateFantasy a răspuns:

Neinchipuit nu neanchipuit.

Nivelul de trai ti se pare ca este ridicat?raised eyebrows Nivelul de trai este ridicat pentru 'ai de sushappy Atata timp cat ei fura,fura pentru ei,iar noua ne raman preturile mari,impozitele s.a.m.d. Romania nu este acolo sus pentru ca nu se investeste in ceea ce trebuie, ci in prostii(ex: ceasuri de aur, sosele neasfaltate bine etc). Cat despre oameni mari, nu se baga in seama decat pispiricele cu sanii pe-afara, scandalurile etc.Nu este sus pentru ca nici noi si nici cei de sus nu fac nimic in privinta asta.

| oprescudorin11 explică (pentru ChocolateFantasy):

Vreau sa-ti fac o informare sinistra!:remarcata de mine, in nemernicia mea, si anume ca, tarile invinse platesc tribut: resursele naturale, arta, religia e distrusa sau minimalizata, femeile-resursa procreatiei neamului si deci perpetuarii speciei si neamului, este adjudecata, ca sa folosersc un eufemism,... asa se distruge un popr invins!

| oprescudorin11 explică (pentru ChocolateFantasy):

Neanchipuit'...daca nu vrei sa te amendeze ...academia romana!

| oprescudorin11 explică (pentru ChocolateFantasy):

Neanchipuit, nu neinchipuit!

| ChocolateFantasy a răspuns (pentru oprescudorin11):

Unde Doamne iarta-ma ai vazut tu NEANCHIPUIT?laughing))Mai bine taci, ca te faci de ras! Fa-o pentru imaginea ta in societate! Nu stiu unde ai facut scoala si si nici nu ma intereseaza, dar NEINCHIPUIT se scrie cu "i"! Sau tu scrii imi anchipui? sau imi INCHIPUI?!

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cuvantul s-a format prin adaugarea prefixului "ne" la cuvantul de baza, inchipuit. Rezulta "neInchipuit".
Poate pe vremea lui Stefan se folosea varianta dvs., dar nu mai e cazul, va asigur. Sau, "iti asigur", ca pentru semidocti.

| oprescudorin11 explică (pentru ChocolateFantasy):

Cand am facut eu cele mai inalte scoli era limbajul sovietic, modificat. Dar stiu ca orice i in mijlocul cuvantului se scrie, ca si inainte cu a. Nu stiam ca se respecta etimologia, s-ar putea sa ai dreptate. Am sa-i intreb pe colegii mei academicieni.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ati terminat cumva "Stefan Gheorghiu"?

| oprescudorin11 explică (pentru Pitzipoanca):

Nu. Dar am cunoscut personaje asemanatoare tie.Pot isa sa-ti spun ca am citit carti vechi (fiind dintr-o familie, nu ca tine, la prima generatie de 'incaltare').

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oprescudorin11):

laughing Ati gresit. Sunt a 4-a generatie de cetateni cu studii superioare in familia mea.
Va exprimati cimplet ilogic. Pe langa asta, folositi limba de lemn, folosind multe cuvinte care nu spun nimic. In plus, aveti si niste idei tare stupide. Nu am idee despre ce vorbiti cand spuneti "cunoscut". Da, in limba romana se folosesc ghilimelele la citare, nu apostroful.
Nu as vrea sa va furnizez inca un orgasm 'telectual, asa ca voi opri aici conversatia.
P.s.: dvs nu aveti studii superioare. Daca le aveti, le-ati facut cu partidul. Sigur stiti la ce ma refer.

| oprescudorin11 explică (pentru ChocolateFantasy):

Nu! Nu vad nici un nivel ridicat! Sunt disperat si eu de evolutie."Pispiricile"...o tara ocupata de unii sau altii... vremuri si vremuri. La o tara ocupata ii iei aurul, femeile (si ele sunt un fel de aur). Asta inseamna ocupatia, in forma subtila. Germania dupa razboi, ocupata de trupele americane si bolsevice, a fost devastata de soldatii respectivi:violuri, nenorociri, jaf al industriei cea mai performanta.Nici nu cred ca nemtii mai sunt nemti.(intelegi ce vreau sa zic-ce au vrut ei sa faca in Norvegia sau Russia, li s-a intamplat lor).
Ca sa conchid, Ceausescu a lasat matracucile astea de azi, le-a lasat bani ca sa salveze acest popor. S-a inselat desigur!
D-voastra daca va dau un miliard, sunteti sigur ca nu va aruncati sa va luati ce e mai bine pentru nevasta si copii Dumneavoastra?