| Aaaaaazzzz a întrebat:

Îmi poate explica cineva detaliat de ce e război în Siria?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Simplu, era o data ca niciodata o tara siria bogata in petrol,totul era bine,dar tara era condusa de un asa zis tiran(in viziunea americana era tiran ) pe nume Bashar al-Assad, tot pe vremea aia era si o retea de socializare numita Facebook unde mai multi rebeli au ajuns la concluzia ca vor democratie,asa ca sfanta tara USA s-a gandit ca au de castigat si acesti sfinti au ajutat rebeli sa lupte impotriva regimului sau inarmat apoi si au intrat in siria, rusia vazand asta sa alaturat regimului si de atunci USA plus cateva tarii franta,marea britanie, se lupta cu regimul acestui asa zis tiran, sa nu uitam ca inainte de razboi era o tara bogata, prospera, fara violente, rebeli sunt ajutati de nato sa lupte regimului iar rusia ajuta regimul, o adevarata nebunie, atatea puteri se lupta pentru petrol

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca Siria a devenit il ultimii ani un taram al terorismului asa zisul Stat Islamic, care numai ei stiu pentru ce lupta, a declarat razboi lumii occidentale. Ca si a bagat SUA nasul acolo, povesti multe sunt, ca vor sa fure bogatiile din Siria? Serios ce sa fure din tara aia saraca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult de povestit, pe scurt, fiindcă Al Assad a ordonat să se tragă în niște protestatari. big grin