| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Fratele meu vinde un curs video si 2 carti in mediul online (avand drept de proprietate intelectuala pentru fiecare dintre aceste doua categorii).

Intrebarea este: pentru a putea plati impozitul la stat, este obligat de lege fratele meu sa devina PFA?

Sau este suficient sa plateasca impozit ca persoana fizica, prin depunerea declaratiei unice la ANAF, privind veniturile realizate in anul anterior?

Le multumesc anterior tuturor celor care imi vor raspunde.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligat sa devina PFA pentru comercializare. Va depune declaratia si va plati impozitul ca persoana fizica.