| Ewals a întrebat:

Salut TPU,fratele tatălui meu deține un teren moștenire lăsat de la bunica mea el nu are acte în original titlu de proprietate pe teren, sunt mai mulți frați moștenitori. Poate vinde acel teren fără dezbatere de moștenire?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba ti s-a raspuns ca nu poate vinde terenul ca tu esti turc nu intelegi nimic sau nu vrei sa intelegi decat ceea ce i ti convine tie, acel teren nu este al tatalui tau daca nu are un testament autentificat de notar, acum ca sa il vinz trebuie dezbatuta succesiunea, scoate bani fa succesiunea si vezi ce decide notarul cum se va impărtii acest teren si gata termina discutia asta care nu duce la nimic, nu ai acte pe teren nu ai ce sa vinzi nu este al tau.

| mihai69 a răspuns:

Ți s-a mai spus odată că NU.

| Lioana a răspuns:

Pentru a vinde legal un teren trebuie sa mearga la notar. Notarul pentru a incheia actul cere acte doveditoare de la vanzator. Cum crezi ca ar putea vinde daca nu poate dovedi prin acte ca e proprietar?

| carevaescu a răspuns:

Ah, atunci in acest caz DA!

Uită te rog de raspunsurile la intrebarile tale aici

https://www.tpu.ro/......batere-de/

Si aici
https://www.tpu.ro/......-pe-teren/

Acolo nu stiam ca e de la bunica ta.