| 9eMMy3 a întrebat:

Impozit auto.
Am o masina euro 3 cu motor 1.600 pe benzina/gaz si calculand impozitul online, imi vine de platit 64lei pe cand eu dintotdeauna am platit impozit 100lei pe an... este vreo explicatie sau ceva care nu stiu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe masini este un impozit local si consiliul local il poate majora cu pana la 50% fata de cel prevazut in Codul fiscal. Asa fii poate ca a fost majorat cu 50%, prin HCL a localitatii si atunci va fi de 96 lei, avand in vedere ca este de 64 lei conform Codului fiscal.
Cauta HCL cu impozitele si taxele locale sau intereseaza-te la primarie, in special la compartimentul de impozite si taxe.
"

1 răspuns:
| Adrian5575 a răspuns:

Sursa: Autovit
"Autoturisme cu o capacitate cilindrică a motorului cuprinsă între 1.000 și 1.600 cmc
Posesorii de autoturisme cu o capacitate cilindrică a motorului de 1.000 cmc au de achitat un impozit anual de 40 de lei. Suma crește cu câte 8 lei, pentru fiecare 200 cmc pe care un motor îi are, după cum urmează: pentru un motor cu o capacitate cuprinsă între 1.001 și 1.200 cmc, impozitul va fi de 48 de lei, pentru unul între 1.201 și 1.400 cmc, valoarea va ajunge la 56 de lei, iar pentru un motor cu o capacitate ce pleacă de la 1.401 la 1.600, impozitul anual va fi de 64 de lei.

Intreaba la primarie de ce platesti atat.